Domácí

Pozor na jogurty, které máte doma! Tyto můžou způsobit rakovinu

Pozor na jogurty, které máte doma! Tyto můžou způsobit rakovinu
Zdroj: Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa upozorňuje, že se v Česku objevil mléčný výrobek, ve kterém je rakovinotvorný pesticid. Momentálně správa dohlíží na stahování produktu z obchodů, kam jej mohou vrátit i zákazníci.

Na český trh se dostal mléčný výrobek obsahující stopové množství rakovinotvorného etylenoxidu. Státní veterinární správa (SVS) objevila tento pesticid v produktu "Kunín Pohár mléčný dezert 150 g" a v současné době jej výrobce z vlastního rozhodnutí stahuje z obchodů. SVS o tom informovala v tiskové zprávě.

Do prodejen distribuoval výrobce 385 tisíc kusů produktu a prodávají ho různé obchody. Dezerty, ve kterých byl pesticid nalezen, mají datum spotřeby od 21. do 23. července a od 27. do 29. července tohoto roku, dezerty s jiným datem spotřeby jsou bezpečné.

Pokud nebezpečný výrobek mají spotřebitelé doma, neměli by podle SVS dezert konzumovat a mohou ho vrátit v místě, kde jej koupili. Bude jim vrácena kupní cena i bez předložení pokladního dokladu.

Související obsah

 

Etylenoxid, který není v EU povolen, se používá v některých zemích pro regulaci zrání a pravděpodobně se objevil v přidané látce Flanogen, která se dostala na unijní trh. Pesticid má karcinogenní účinky a není pro člověka v jakékoliv hladině bezpečný.

Reakce výrobce 

"Na stažení výrobků nyní spolupracujeme se Státní veterinární správou. Jedná se o preventivní akci a zdraví spotřebitelů není ohroženo. Ostatní šarže ani další výrobky v našem sortimentu nejsou tímto problémem absolutně ovlivněny," řekla TN.cz ředitelka kvality společnosti Lactalis, která dezert vyrábí.

"Zároveň spolupracujeme se všemi prodejci, aby lidé mohli výrobky s daty spotřeby do 29.7.2021 vrátit a dostat zpět peníze. Nepotřebují k tomu doklad o prodeji," dodala.

Podívejte se na reportáž o zavírání restaurací potravinářskou inspekcí:

kdu, ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz