Domácí

Babiš chce rozšířit Temelín. Dukovany se přitom ještě ani nestaví

Po dostavbě jaderné elektrárny Dukovany by se mohlo začít s dostavbou té v Temelíně. Přímo v elektrárně to řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Podle Babiše by se, na rozdíl od Dukovan, nemusel vypisovat tendr a mohla by se uzavřít smlouva s konkrétní firmou.

Jaderná elektrárna Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi. Kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Původně měla mít čtyři reaktory, nakonec má jen dva. Teď se začalo znovu mluvit o její dostavbě.


Dostavba bloků temelínské elektrárny by měla podle Babiše s Havlíčkem přijít na řadu hned po dostavbě Dukovan.

"To je úkol pro příští vládu, protože podle mého názoru ano. Dukovany jsou jasné, tam je to o soutěži. Tady bychom mohli možná udělat nějakou dohodu na přímo s nějakým strategickým partnerem, který zaručí bezpečnost a hlavně zaručí výstavbu včas a v rámci rozpočtu," řekl premiér Babiš.

Související obsah

Souhlasí s ním i ministr průmyslu Havlíček. "My musíme jádro postavit. Myslím, že o tom nikdo nepochybuje s ohledem na to, že odstavujeme uhlí. Na druhou stranu nechceme být jenom jako buldozéry, které to budou prosazovat. Musí to být i o komunikaci s veřejností," dodal Havlíček.

A právě pro veřejnost byl určený sobotní den otevřených dveří. Kvůli odstávce jednoho z bloků elektrárny měli návštěvníci unikátní příležitost nahlédnout do prostoru jedné ze 155 metrů vysokých chladících věží.

Související obsah

S dostavbou Temelína by se mohlo začít na začátku 40. let. Až bude hotovo v Dukovanech, kde by měl podle plánu být zahájen zkušební provoz v roce 2036. Tendr na dostavbu ovšem bude úkol až pro příští vládu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz