Domácí

Restaurace zdražují a vyhlídky nejsou světlé. Nejdražší už není Praha

Ceny obědů v restauracích raketově rostou. Podle průzkumu jedné ze stravenkových společností ve srovnání s loňskem za polední menu zaplatíme v průměru o čtyři koruny navíc. Na Vysočině a v Plzeňském kraji dokonce o 10 korun. Provozovatelé se odvolávají na zvyšující se náklady. Víc musí platit za dopravu, potraviny i energie. A hostů je prý stále málo.

Oběd za 70 korun. Mnozí si to ještě pamatujeme, pro některé už jde o sci-fi. Ceny poledních menu za posledních deset let vzrostly na dvojnásobek. V průměru jsme letos v červnu obědvali za 137 korun. 

"Pracovní trh se nám zdražuje, energie se zdražují, některé vstupy se zdražují a oproti tomu je výrazně méně hostů. Takže výsledek rovnice je jasný a restaurace to dohání tím, že zdražují," vysvětlil majitel restaurace Na Verandách Václav Vojíř.

Smažák, hranolky a pivo jsou jeden z nejoblíbenějších obědů. Před pandemií za něj Češi dali o zhruba 22 korun méně. Smažený sýr zdražil v průměru o 17 korun, hranolky o tři koruny a pivo o dvě koruny.

Související obsah

Letošní průzkumy navíc ukázaly, že hlavní město už nepatří mezi ty s nejvyššími útratami za oběd. Ceny naopak meziročně klesly. Stejně tak i v Brně. Ve všech zbylých krajských městech se ale už jen zdražovalo. Premianty jsou v tom Plzeň a Jihlava, kde ceny meníček vzrostly průměrně až o 10 korun. A bude prý hůř.

"Nevylučujeme i další zdražování, protože bohužel situace v gastronomii není příznivá," řekla provozní restaurace Petra Hálková. "Rostou ceny farmářských výrobků, potraviny, takže bohužel nemám světlé vyhlídky," uvedl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Restauratérům prý vrásky přidělává i aktuální nedostatek personálu. Zaměstnavatelé se totiž snaží ten stávající udržet hezkou výplatou.

Češi si zvykli na jídlo z plastových krabiček, ke stolům, talířům a příborům vrátila jen necelá polovina zákazníků. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz