Domácí

Zeman chce pomoci Afgháncům, kteří asistovali české armádě. Hrozí jim smrt

Zeman chce pomoci Afgháncům, kteří asistovali české armádě. Hrozí jim smrt
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman doporučil ministru obrany, aby Česká republika poskytla pomoc těm lidem, kteří české armádě pomáhali v Afghánistánu. Podle Zemana by jakékoliv odklady rozhodnutí mohly vést k tomu, že zhruba 50 lidí odsoudíme k smrti. V zemi nabývá moci hnutí Tálibán, před kterým prchají desítky tisíc lidí.

"Prezident republiky Miloš Zeman při nedávném setkání s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) doporučil poskytnout pomoc těm, kdo v Afghánistánu pomáhali Armádě České republiky a kterým nyní hrozí zavraždění Tálibánem," zveřejnil ve čtvrtek mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na sociálních sítích.

Prezident se podle mluvčího obává, že jakékoliv odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že "zradíme zhruba padesátku pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt".

  

K pomoci ohroženým vyzvala i řada osobností v rámci otevřeného dopisu, pod který se podepsaly stovky lidí. Jsou mezi nimi například bývalá mluvčí Charty 77 Dana Němcová, bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček, režisér Jan Svěrák, herečka Iva Janžurová a celá řada dalších.

Související obsah

"Jsme přesvědčení, že je povinností České republiky, jako sebevědomého suverénního státu, dostát svým lidskoprávním a bezpečnostním závazkům a nabídnout afghánským spolupracovníkům a jejich rodinám, kteří několik let poskytovali našim vojákům a civilním pracovníkům neocenitelné služby, bezpečné útočiště před pronásledováním," stojí v otevřeném dopise.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz