Zahraničí

Holčička při porodu vážila jako jablko. Její léčba vyšla na miliony

Holčička při porodu vážila jako jablko. Její léčba vyšla na miliony
Zdroj: NUH Singapur

Zřejmě nejmenší dítě, které se kdy narodilo a přežilo, je konečně doma. Holčičku, která při narození vážila pouhých 212 gramů, pustili lékaři domů po dlouhých 13 měsících.

Po více než roce od porodu si mohli rodiče z nemocnice v Singapuru odvést svoji dceru domů. Malá Kwek Yu Xuan je považována za nejmenší miminko, které se narodilo a přežilo. Při porodu měřila 24 centimetrů a vážila pouhých 212 gramů. Holčička tak byla podobně těžká jako jablko.

Dívka se narodila teprve ve 24. týdnu těhotenství. Normální těhotenství přitom trvá 40 týdnů. Právě ukončený 24. týden je v České republice stanoven jako hranice životaschopnosti plodu. V různých zemích je ale tato hranice postavena jinak. Důležitou podmínkou je v Česku také porodní hmotnost alespoň 500 gramů. Menší děti se zachraňují jen v individuálních případech.

Související obsah

 

V případě malé Kwek Yu Xuan museli lékaři přistoupit k porodu císařským řezem kvůli vážnému stavu její matky, uvedl deník BBC

Po 13 měsících v nemocnici váží holčička 6,3 kilogramů. Během jejího pobytu v zařízení jí byla poskytnuta intenzivní péče a při životě ji udržovala řada přístrojů. Péči o dívku mohli rodiče zaplatit díky dárcům. Vyšla na zhruba šest milionů korun. 

Související obsah

Lékaři jsou ohledně jejího zdravotního stavu optimističtí. Momentálně ji ale stále trápí problémy s plícemi a i doma bude potřebovat pomoc s dýcháním. Podle lékařů by se to ale mělo zlepšit. 

Věda jde rychle dopředu. Lékaři v Praze umí díky unikátnímu postupu předpovědět, které mamince hrozí předčasný porod. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz