Koronavirus

Další země zavádějí covid pasy, ve Francii protestovaly statisíce lidí

Další země zavádějí takzvané covid pasy, bez kterých se lidé často nedostanou třeba do restaurací, na sportoviště nebo za kulturou. Nově fungují třeba v Itálii. A používat je bude od pondělí i Francie, ve které v sobotu kvůli tomu demonstrovaly statisíce lidí po celé zemi.

Už několik týdnů Francouzi protestují proti povinnému očkování zdravotníků, pečovatelů a hasičů a také proti tzv. covid pasům.

Očkování, doklad o prodělané nemoci nebo negativní test je potřeba na hromadných akcích, v kinech, muzeích nebo v památkách. Od pondělí bude covid pas nutný také v restauracích, nemocnicích, obchodních centrech nebo v dálkových dopravních prostředcích. Nařízení dělí Francouze na dva tábory.

Související obsah

"Měli bychom mít místa, kde budou certifikáty povinné, tam mohou chodit ohrožení lidé. Další místa by měla být bez povinnosti certifikátu. Nechápu, proč by to mělo platit všude," reagoval jeden z místních. "Pokud nám covid pasy pomůžou, tak já jsem pro jejich zavedení," zazněl další z názorů tamních obyvatel.

Zelené certifikáty nově spustila i Itálie, kde jsou nutné například na památkách, v kinech, divadlech nebo v restauracích.

Související obsah

Další zprávy o koronaviru ve světě

Spojené státy hlásí důležitý milník v boji proti pandemii, polovina populace už je plně naočkovaná. I tak v zemi stoupají počty nakažených, za včerejšek jich přibylo 130 tisíc. Tak špatná čísla měly Spojené státy naposledy v únoru letošního roku.

Některé studie poukazují na to, že očkování sice chrání před těžkým průběhem nemoci, ale očkovaný může virus nadále přenášet. K takovým závěrům naposled došla britská vládní zdravotní agentura PHE. "Množství viru u těch, kteří se nakazí variantou delta a jsou očkovaní, může být podobné, jako u neočkovaných lidí," sděila.

Související obsah

Slovensko mezitím ukončuje očkování vakcínou Sputnik V. Ruskou očkovací látku tam budou používat jen do konce srpna a to pro přeočkování druhou dávkou. Zájem o ni byl mezi lidmi mizivý.

Zbylých 160 tisíc z 200 tisíc dávek vakcín, které Slovensko koupilo, prý Rusko za stejnou cenu odkoupilo zpět.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz