Koronavirus

Experti otestovali nový lék na covid, mohl by pomoct vážně nemocným

Experti otestovali nový lék na covid, mohl by pomoct vážně nemocným
Zdroj: Getty Images

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) testovala, jestli by se lék tocilizumab dal využít při léčbě onemocnění covid-19. Pomoci by mohl pacientům, kteří už potřebují plicní ventilaci nebo kyslíkovou podporu. Agentura výsledky testování zhodnotí a poté rozhodne o jeho používání.

Tocilizumab je lék, který se od roku 2009 v Evropské unii používá pro léčbu revmatoidní artritidy. Podle odborníků by ale  mohl pomoci i u pacientů s těžkým průběhem covidu. Důvodem je, že dokáže blokovat působení molekuly interleukin-6, kterou imunitní systém člověka produkuje v reakci na zánět. Informoval o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Lék vyzkoušeli u pacientů, kteří leželi v nemocnici s těžkým průběhem covidu-19. Léková agentura EMA teď zhodnotí účinnost medikamentu tocilizumab. Poté Evropská komise rozhodne, zda se bude využívat i při léčbě covidu.

 

Související obsah

Výsledky by měly být známé do poloviny října letošního roku. Stanovisko agentury EMA následně obdrží Evropská komise, která může vydat oficiální právní rozhodnutí o změně registrace léku použitelné ve všech členských státech Evropské unie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz