Domácí

V Rudolfově zkoumali, jak lidé zacházejí s odpadem. Výsledek město zaskočil

Město Rudolfov u Českých Budějovic už ví, jak tam lidé zacházejí s odpadem. Vyhodnotilo totiž analýzu z konce června. Odborníci tehdy přebrali přes půl tuny odpadu, který svezli z popelnic z několika částí města. Ukázalo se, že téměř 70 procent odpadků končí na skládce zbytečně.

Hromadu odpadků svezlo město před dvěma měsíci ze šesti různých ulic. Už na první pohled bylo odborníkům jasné, že velká část na ní nemá co dělat. "Je tady poměrně dost papíru i docela dost pet lahví," řekla koordinátorka fyzických analýz odpadu Lenka Richterová.

Do unikátního projektu se zapojil i redaktor televize Nova a pomohl vytřídit jeden odpadkový koš. Ukázalo se, že v popelnicích na komunální odpad končí bezmála 70 procent obsahu zbytečně. "Opravdu ten odpad neumíme třídit v Rudolfově," svěřil se starosta obce Vít Kavalír (ODS).

Související obsah

Téměř 36 procent obsahu popelnice tvořil bio odpad, který je možné dál využít v kompostérech. Řada lidí do popelnic vyhodila i textil a obuv, které vždy patří do speciálního kontejneru.

Město teď řeší, jak obyvatele přinutit odpad lépe třídit. Už teď dostávají do domácností pytle na plast a nápojové kartony, ty pak dávají naplněné před dům. Ani to ale nestačí.

Související obsah

"Musíme dávat lidem lepší podmínky pro to, aby se správně třídilo. Zvažujeme i rozšíření separačních míst, aby to měli, jak se říká, u nosu. Pokud vytvoříme nástroje, jak lépe třídit, tak se určitě bude komunální odpad snižovat," dodal Kavalír.

Podle vedení města je nezbytné lidi naučit správně třídit, v opačném případě si obyvatelé za svoz odpadu výrazně připlatí. Analýza odpadu v Rudolfově by prý mohla být vzorem i pro další města a obce.

Jan Houška, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz