Zahraničí

Biden: Evakuace budou pokračovat i po útocích v Kábulu. Viníci zaplatí

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek slíbil pokračování evakuace lidí z Afghánistánu navzdory teroristickým útokům u kábulského letiště. Zároveň potvrdil, že k 31. srpnu má skončit stahování amerických sil ze země.

Kábulem ve čtvrtek vpodvečer otřásly dvě exploze. U bran kábulského letiště se totiž odpálili zřejmě sebevražední atentátníci. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát (IS), si vyžádal přes stovku mrtvých a kolem 140 zraněných lidí. Zemřelo také 13 amerických vojáků a 18 se zranilo.


Prezident Joe Biden poté nařídil vojenským velitelům, aby podnikli maximum v ochraně sil v Kábulu. Zároveň varoval, že USA viníky události vypátrají a donutí je za útok pořádně zaplatit. "Budeme reagovat veškerou silou s přesností v místě, které jsme vybrali. Tito teroristé nevyhrají,“ nechal se slyšet Biden.

Související obsah


Zároveň slíbil, že evakuace budou pokračovat i nadále. "Nenecháme se odradit teroristy. Dostaneme všechny Američany ven,“ ujistil prezident. Podle agentury AP bylo z Afghánistánu doposud evakuováno přes 100 tisíc lidí. Přesto se však i nadále snaží až 1000 dalších Američanů a mnoho Afghánců opustit Kábul.


I přes situaci v zemi však americká hlava státu stojí za svým rozhodnutím stáhnout americké jednotky z Afghánistánu. To má skončit k 31. srpnu. "Dokončíme naši misi. I po stažení vojáků budeme pokračovat v určování prostředků, za jejichž pomoci dokážeme najít jakéhokoliv Američana, který se chce dostat z Afghánistánu,“ dodal Biden.


Biden spolu se svou vládou čelí velké kritice z řad republikánské opozice. Podle AP jsou obviňováni z chaotické a krvavé evakuace, která se vážně rozběhla až po pádu afghánské vlády podporované USA a převzetí moci Tálibánem. Biden tak čelí nejvážnější krizi od svého nástupu do Bílého domu.

Podívejte se na první záběry výbuchu vedle letiště v Kábulu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz