Zahraničí

Psy a kočky se z Kábulu zachránit nepodařilo. Misi překazil Biden

Psy a kočky se z Kábulu zachránit nepodařilo. Misi překazil Biden
Zdroj: Profimedia

Zvířata z kábulského útulku se nakonec nepodařilo evakuovat. Přestože byli psi, kočky i zaměstnanci útulku velmi blízko záchraně, tak americký prezident Joe Biden na poslední chvíli změnil pravidla a celou misi tak překazil.

Dramatický příběh záchrany zaměstnanců a zvířat z útulku v afghánském Kábulu zřejmě nebude mít šťastný konec.

O příběhu bývalého člena britského námořnictva Paula Farthinga, který v Afghánistánu vedl zvířecí útulek a odmítl evakuaci, pokud se ze země nedostanou i jeho zaměstnanci a zvířata, jsme podrobně informovali v tomto článku na TN.cz

Celkem 173 zvířat a 69 zaměstnanců útulku a jejich rodin mělo slíbeno odletět z Afghánistánu do Velké Británie. Dokonce se dostali na letiště a přežili čtvrteční teroristické útoky. Celou misi ale zhatila změna pravidel ze strany USA.

Související obsah

"Celý tým a psi a kočky byli bezpečně uvnitř okruhu kolem letiště. Ale kvůli tomu, že Joe Biden o dvě hodiny dříve změnil pravidla, tak nás poslali zpět. Prošli jsme peklem, abychom se tam dostali, a byli jsme vráceni do chaosu těch ničivých výbuchů," napsal Farthing na twitter.

"Nemohu nic dělat. Zaměstnanci mi řekli, že je čas, abych šel sám. Požádali mě, abych vzal co nejvíce psů a koček. Ale nemůžu je dostat přes kontrolní body Tálibánu," řekl Farthing BBC

Tálibán totiž nově pouští na letiště pouze lidi, kteří mají v pasu víza. Farthingovi zaměstnanci sice mají slib od britských úřadů, ale papíry jim chybí. Nová pravidla podle Farthinga nastavil Biden. Otázkou nyní zůstává, zda se podaří ze země dostat alespoň Farthingovi a zda s sebou bude moci vzít alespoň některá zvířata.

Situace na letišti je velmi nebezpečná. Ve čtvrtek tam útočili teroristé:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz