Domácí

Prezident Zeman v Brně přivítal prvňáčky. Vyprávěl jim o knedlících

Ve středu odstartoval nový školní rok. Do lavic na základních školách tradičně usedlo okolo milionu žáků, pro více než 100 tisíc z nich to je poprvé. Na jednu z brněnských škol zavítal prezident Miloš Zeman, aby přivítal tamní prvňáčky.

Při příležitosti zahájení nového školního roku prezident Miloš Zeman navštívil základní a mateřskou školu v brněnské Merhautově ulici, kde přivítal prvňáčky. Nejprve jim sdělil, že se chce vyhnout formálním frázím a výzvám. Místo toho svůj proslov začal příběhem o hladovějících dětech.

"Občas prezidenti, když někam přijedou a zahajují školní rok, omezí se na výroky typu dobře se učte, poslouchejte svoje učitele. Já budu mluvit o něčem jiném.V materiálech, které mi paní ředitelka předala, jsem se dozvěděl o dvou dívkách, které zkolabovaly hlady," řekl.

"Pak jsem se také dočetl o chlapci, který v pátek snědl 15 knedlíků. A když mu říkali, že ho bude bolet břicho, tak odpověděl, že příště bude jíst až v pondělí. Já se ptám, co je to za rodiny, které nedávají svým dětem najíst. Přál bych si, aby existovala přátelská spolupráce mezi rodinou a školou. Jsou ale případy, kdy je nutný zásah na ochranu našich dětí," prohlásil.

Související obsah

Pak už svá slova směřoval přímo k prvňáčkům. "Chtěl bych vám popřát dvě věci. Aby vás škola bavila. Zadruhé, najděte si kamarády. Kamarád je takový poklad. Přeji vám úsměv, radost ze života, hodně toho jídla, kamarády a mít pocit úspěchu na základě soutěže ve škole. Soutěže, která vás bude bavit," řekl dětem Zeman.

Do školy dorazil spolu s manželkou Ivanou, s níž dětem přinesli dárky. Minulý rok Zeman tradiční vítání vynechal ze zdravotních důvodů.

Testování na začátku školního roku

Většina žáků během prvního školního dne musela podstoupit preventivní testování na covid-19, první a přípravné ročníky to čeká ve čtvrtek. Další vlny plošného testování proběhnou 6. a 9. září.

Ne všude začal školní rok bez problémů. Na Kladensku učitelky z jedné z tamních základních škol odmítly učit kvůli povinnému testování, se kterým nesouhlasí.

Související obsah

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je plošný screening po prázdninách nutný, aby se včas zabránilo případnému šíření nákazy. Odkázal na situaci na podzim v roce 2020, kdy se po začátku školního roku začal epidemický stav výrazně zhoršovat.

Většinu minulého školního roku tak žáci strávili doma na distanční výuce. Školy se zavřely již v polovině října, o měsíc později nastalo mírné rozvolnění, před Vánoci se ale třídy opět vyprázdnily a do lavic se děti začaly vracet až v dubnu.

Celou řeč Miloše Zemana si poslechněte zde:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz