Zahraničí

Tálibán už si zvolil nového nejvyššího vůdce, bude hlavou Afghánistánu

Nejvyšším představitelem Afghánistánu, kterému bude podřízený premiér i prezident, bude vůdce radikálního hnutí Tálibán Hajbatulláh Áchúndzáda. Ve středu o tom informovalo samotné hnutí.

Tálibán také uvedl, že diskuse o složení nové vlády už skončila a brzy tak oznámí výsledek. Člen kulturního výboru Inámulláh Samangání navíc zdůraznil, že Hajbatulláh Áchúndzáda bude i lídrem nové vlády, informuje web TOLO.

"Diskuze o nové vládě jsou téměř dokončeny. Islámská vláda, kterou vyhlásíme, bude modelem pro lidi. O přítomnosti Áchúndzáda ve vládě není pochyb," uvedl Samangání.

Související obsah

"Název nového systému by neměl být ani republika, ani emirát. Měl by být něčím takovým jako islámská vláda. Hajbatulláh bude na nejvyšším postu vedení a nebude prezidentem. Bude lídrem Afghánistánu. Pod ním budou pracovat premiér nebo prezident, kteří budou pod jeho dohledem," řekl politický analytik Hasan Hakjár.

Tálibán už jmenoval guvernéry, policejní šéfy a policejní velitele pro provincie a okresy. Ačkoliv hnutí tvrdí, že diskuze o nové vládě jsou u konce, tak stále neproběhla veřejná jednání o názvu systému, státní vlajce ani státní hymně.

Radikální hnutí se moci v Afghánistánu chopilo v létě poté, co začalo stahování spojeneckých vojk ze země. Tálibán na začátku srpna spustil rychlou ofenzívu a během několika dní dobyl celou zemi.

Tálibán získal vojenské vybavení. Má vrtulníky i asi půl milionu zbraní. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz