Zajímavosti

Mezinárodní vesmírná stanice se pomalu rozpadá, tvrdí Rusové

Mezinárodní vesmírná stanice se pomalu rozpadá, tvrdí Rusové

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se podle ruských odborníků pomalu, ale jistě rozpadá. Její životnost vypršela už v roce 2013 a zastaralé vybavení představuje bezpečnostní riziko pro astronauty.

"Nejméně 80 procent palubních systémů v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice hlásí konec životnosti," řekl bývalý sovětský kosmonaut Vladimír Solovjov s tím, že byly objeveny i malé praskliny v plášti modulu, které by se mohly postupem času zvětšit.

Rusko už dříve informovalo, že se na stanici nachází zastaralý systém a stanici se chystá opustit do roku 2030. "Každou chvíli se může objevit fatální závada, kterou už nepůjde opravit," dodal Solovjov.

Související obsah

ISS byla postavena v roce 1998 jako součást společného projektu mezi Ruskem, Spojenými státy, Kanadou, Japonskem a několika evropskými zeměmi a původně se počítalo s životností 15 let, informuje BBC.

Na konci července se k ISS úspěšně připojil 23tunový modul Nauka, jehož cestu vesmírem provázela řada komplikací. Agentura Roskomos musela na dálku řešit problémy s určováním polohy rakety a špatně fungujícím pohonným systémem.

Související obsah

Dlouho očekávaným připojením modulu ale problémy očividně neskončily. Řídící středisko si po připojení a kontrole těsnění všimlo, že se neplánovaně spustily motory modulu. To výrazně změnilo dráhu stanice, celá se také otočila.


Pozemním týmům se podařilo motory vypnout, následně inženýři vrátili ISS na její plánovanou dráhu. Rusko navíc v dubnu oznámilo, že aktuálně plánuje do roku 2025 postavit ve vesmíru vlastní vesmírnou stanici. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Píše se na Deník.cz