Zahraničí

Tálibán stále neohlásil novou vládu. Informace o dobytí Pandžšíru se rozchází

Vedení Tálibánu opět posunulo vyhlášení nové vlády. Vzhledem ke stále se zhoršující ekonomické situaci v Afghánistánu začíná být situace naléhavá. Většina médií věřila, že jména ministrů budou známa už v sobotu, jenže to se nestalo. Kdo zemi povede, tak stále není jasné. Každopádně už dříve vedení Tálibánu oznámilo, že pro demokracii v zemi není místo.

Mulla Abdul Ghání přezdívaný Baradar, který by měl v čele nové vlády stát, oznámil médiím, že v jeho vládě budou zastoupeni lidé ze všech skupin společnosti. Jestli se tomu dá věřit, je věc jiná. Už dříve totiž Tálibán řekl, že ženy mají ve společnosti roli sice důležitou, ale ne dost na to, aby dosáhly na post ministra.


Na sestavení vlády netrpělivě čekají i světové velmoci. Evropská unie už dokonce hovoří o tom, že by v Afghánistánu chtěla mít stále přítomné své lidi, kteří by situaci v zemi sledovali. Vše ale záleží na tom, jak se k návrhu nová vláda postaví.

Související obsah


"Na místě bychom měli možnost pomoci s odchodem evropským státním příslušníkům, kteří tam stále jsou, a ohroženým Afgháncům, kteří by mohli být přijati v členských státech Evropské unie podle jejich rozhodnutí," uvedl vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.


O migraci s Tálibánem diskutují i Spojené státy. Jestli jsou debaty úspěšné, ale zatím vláda neprozradila. "Nadále udržujeme komunikační kanály s Tálibánem v otázkách, které jsou pro nás důležité, počínaje závazkem umožnit lidem opustit Afghánistán, pokud se tak rozhodnou," okomentoval ministr zahraničí USA Antony Blinken.

Související obsah


Tálibánci už slaví dobytí Pandžšíru, poslední oblasti, která jim vzdorovala. Jenže zatímco tálibánská média hlásí úspěch, obyvatelé Pandžšíru tvrdí pravý opak. "Jsme na svých pozicích a boje pokračují. Nepřítel je vyhlazen. Tuto zbraň jsem vzal od Tálibánu. Jejich těla jsou na zemi a každý je může vidět," prohlásil jeden z bojovníků proti Tálibánu.


Bujaré oslavy Tálibánců se zbraněmi v ulicích Kábulu si vyžádaly 17 životů a 41 zraněných. Dalších 14 lidí bylo zraněno při oslavné střelbě v provincii Nangarhár východně od Kábulu. Mluvčí Tálibánu tak prosil občany, aby místo oslav poděkovali Alláhovi.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz