Koronavirus

Nakažených bude v Česku přibývat. Babiš řekl, jak vláda plánuje zakročit

Nakažených bude v Česku přibývat. Babiš řekl, jak vláda plánuje zakročit
Zdroj: TV Nova

Česko za pondělí zaznamenalo nejvyšší nárůst nakažených koronavirem od června, testy vyšly pozitivně 391 lidem. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová předpokládá, že infikovaných bude v příštích týdnech přibývat ještě razantněji. O případném zpřísnění opatření rozhodne po ukončení testování ve školách, uvedl předseda vlády Andrej Babiš (ANO) pro TN.cz.

Celé léto se počty nakažených pohybovaly mezi 100 až 200 za den. S přicházejícím podzimem se ale začíná situace opět zhoršovat. Za pondělí laboratoře zaznamenaly téměř 400 nových případů. A ministerstvo zdravotnictví očekává, že bude hůř.

Se zpřísňováním opatření ale zatím vláda vyčkává. "Podle hlavní hygieničky paní Svrčinové se očekává nárůst nakažených. To ale neznamená, že automaticky budou nějaká opatření. Zatím se nic takového neplánuje," řekl TN.cz premiér Babiš.

Související obsah

​Jasněji má být nejdřív po čtvrtku 9. září, kdy ve školách proběhne třetí a nejspíš poslední vlna testování. "Hygienici vyhodnotí situaci po ukončení testování ve školách a rozhodnou, jak dál. Přenos nákazy je hlavně u nenaočkovaných. Důležité je, aby starší lidé nad 60 let byli naočkovaní a v případě pozitivity měli hladký průběh," doplnil premiér.

"Karlovarsko sledujeme, máme nějaké záchyty dovozu nákazy ze zahraničí a ve školách. S tím, že se situace po prázdninách zhorší jsme počítali," řekl v úterý na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle epidemiologa Romana Prymuly zatím nenastal čas na plošné zpřísňování, opatření by měla být lokální.​

"Tady jsou obrovské meziregionální rozdíly. V této etapě bych to orientoval skutečně do regionů. To v této chvíli znamená určitá opatření pro Karlovarsko a nějaké mikroregiony v Praze," uvedl Prymula.

​Karlovarsko má za posledních sedm dní nejvíc nakažených na 100 tisíc obyvatel, a sice 67,32. S velkým odstupem následují okresy Písek (40,51) a Louny (38,21). Praha jako celek má za týden 28,46 infikovaných na 100 tisíc lidí.

Kromě covidu hrozí na podzim také epidemie chřipky:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz