Zahraničí

Tálibán představil vládu, jsou v ní samí radikálové. Afghánci vyšli do ulic

Hnutí Tálibán v úterý představilo novou, prozatímní vládu. Sliby o vytvoření administrativy, která začlení všechny Afghánce, ale nedodrželo. Nespokojení lidé vyrazili vyjádřit svůj nesouhlas do ulic.

Nová vláda, kterou Tálibán představil v úterý, nenaplnila očekávání Afghánců. Skládá se totiž výhradně z podporovatelů hnutí. Ti nejradikálnější navíc obsadili klíčové posty.

V čele vlády bude Muhammad Hasan Achund, jeden ze spolupracovníků zakladatele hnutí. Zástupcem úřadujícího afghánského premiéra se stane Abdul Ghaní Barádar. Funkci ministra obrany zastane Muhammad Jakúb, syn zesnulého zakladatele a vůdce Tálibánu Muhammada Umara. Dosavadní mluvčí hnutí Zabíhulláh Mudžáhid pak povede ministerstvo informací.

Související obsah

Vlnu znepokojení spustilo především obsazení postu ministra vnitra. Toho se totiž ujme Sirádžuddín Hakkání, syn zakladatele sítě Hakkání, kterou Spojené státy americké považují za teroristickou organizaci.

Pobouření ale vyvolalo i to, že ve vládě nejsou žádné ženy. Hnutí Tálibán to zdůvodňuje tím, že kabinet ještě nemá finální podobu. "Budeme se snažit zapojit i lidi z jiných části země," řekl Mudžáhid.

Související obsah

Zřízením vlády hnutí Tálibán završuje definitivní upevnění svojí moci v Afghánistánu. Několik stovek obyvatel vyšlo proto do ulic protestovat. Během uplynulého týdne lidé demonstrovali na více místech. Například v úterý se protesty odehrály v hlavním městě Kábulu i v Herátu, třetím největším afghánském městě.

Lidé skandovali hlavně protipákistánská hesla. V posledních dnech se totiž začaly šířit zprávy o tom, že Pákistán podporuje Tálibán. Sousední země měla hnutí pomáhat při dobývání provincie Pándžšír. V menších městech se demonstrací účastnily i ženy.

Podle informací agentury AFP měli při protestech v Herátu zemřít dva lidé. Agentura AP pak uvádí, že Tálibán k rozehnání demonstrantů v obou městech použil varovné výstřely. Jeden ze členů hnutí měl dokonce napadnout novináře, který protesty natáčel. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz