Koronavirus

Úřad zveřejnil nové vedlejší účinky u AstraZeneky. Včetně vzácné nervové poruchy

Úřad zveřejnil nové vedlejší účinky u AstraZeneky. Včetně vzácné nervové poruchy
Zdroj: Getty Images

Evropská léková agentura (EMA) aktualizovala seznam vedlejších účinků u vakcíny Vaxzevria od firmy AstraZeneca. Rozšířil se o čtyři nové příznaky, které se objevily u lidí po očkování touto látkou. Nejvážnější z nich je Guillainův-Barrého syndrom, který postihuje nervovou soustavu.

V rámci pravidelné aktualizace informací o bezpečnosti vakcín proti covidu EMA zveřejnila čtyři další nežádoucí účinky, které budou nově uváděny u očkovací látky od britské firmy AstraZeneca.

Mezi běžné vedlejší účinky, které se vyskytují u méně než jednoho z deseti lidí, zařadila bolest končetin (horních i dolních) a příznaky podobné chřipce jako vysoká teplota, bolest v krku, rýma a kašel. U méně než jednoho ze sta lidí se může dostavit bolest žaludku.

Novým vzácným vedlejším účinkem, který se může vyskytnout u méně než jednoho z deseti tisíc lidí, je Guillainův-Barrého syndrom. Jedná se závažné a vzácné autoimunitní onemocnění, které postihuje nervovou soustavu.

Projevuje se ochrnutím, které začíná u nohou a šíří se do oblasti horních končetin a obličeje. Může vést k závažným plicním komplikacím a skončit smrtí.

Související obsah

​Guillainův-Barrého syndrom není v souvislosti s očkováním proti koronaviru neznámým jevem. V červenci jej EMA zařadila na seznam možných vedlejších účinků vakcíny Janssen od firmy Johnson & Johnson.

Léková agentura nicméně zdůrazňuje, že se ve všech případech jedná o podezření na nažádoucí účinky, které pacienti i zdravotníci hlásí po očkování, ale nemusí nutně souviset s vakcinací nebo být jejím přímým důsledkem. Příčinná souvislost zatím potvrzena nebyla.

V rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru bylo aplikováno přes 68 milionů dávek vakcíny Vaxzevria. Hlášení o nežádoucích účincích EMA obdržela přes 184 tisíc. V Česku je aktuálně vykázáno téměř 890 tisíc dávek vakcíny od AstraZeneky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz