Zahraničí

Eva a Daniel prožili 11. září na vlastní kůži. "Viděl, jak lidé padají z oken"

Štáb televize Nova se v New Jersey sešel s manželi Hanksovými, kteří se podělili o vzpomínky na 11. září 2001. Paní Eva je Češka, ve Spojených státech žije už mnoho let a v době teroristických útoků se pohybovala na Manhattanu. Její manžel Daniel byl dokonce svědkem nárazu letadel do Dvojčat a následných údálostí.

S Evou a Danielem Hanksovými se štáb TV Nova sešel v jejich domě v New Jersey. Byl krásný, slunečný den, stejné se zdálo být i úterý 11. září 2001, když ráno odjížděli do práce na Manhattan. Daniel jezdíval trajektem, jeho žena autobusem.

"Jsem přijela na autobusové nádraží a tam jsem viděla hlouček lidí u televizní obrazovky. Viděla jsem reportáž, že letadlo narazilo do jedné z věží," vzpomíná Eva na osudný den.

"Pracoval jsem přes ulici od Dvojčat a zrovna jsem vystupoval z trajektu, když první letadlo narazilo. Vydal jsem se pak blíž ke své práci. Byla tam spousta lidí, dívali se, jak Světové obchodní centrum hoří. Když udeřilo druhé letadlo, lidem došlo, že jde o úmysl," prozradil Daniel.

Související obsah

"Opravdu viděl, jak ti lidé padají z oken. To je něco, na co člověk už nechce nikdy vzpomínat," doplnila ho jeho manželka.

Daniel se bál, že dalším terčem útoku mohla být budova s jeho kanceláří. Po Dvojčatech byla totiž nejvyšší na jižním Manhattanu. "Vydal jsem se na sever. Pád budovy jsem viděl z dálky. Pak přišel mrak prachu," popsal zážitek Daniel.

"Jsem byla opravdu nervozní, měla jsem strach, když ty budovy spadly. Nevěděla jsem, jak je daleko. Pád těch věží poškodil i ostatní budovy okolo. Nevěděli jsme, jestli není zraněný nebo někde neuvíznul," svěřila se se svými někdejšími obavami Eva. Následující minuty byly nejdelší v jejím životě.

Související obsah

"Můj telefon nefungoval, nemohl jsem jí zavolat. Takže mě napadlo, že bude nejlepší, když se vydám pěšky městem za ní a dám jí vědět, že jsem v pořádku," řekl Daniel. "Viděl jsem, jak se jí ulevilo, měla strach. Ulevilo se i lidem u ní v práci, všichni chtěli pomoct," dodal.

Domů se dostali až pozdě večer. V přístavu navíc museli ještě kvůli prachu z trosek projít dekontaminací. Na Manhattan se několik dní nevrátili. Kanceláře, ve kterých Daniel pracoval, se na rok přesunuly do sousedního státu. 

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz