Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volby 2021: Jak správně volit, aby váš hlas nepropadl

Volby 2021: Jak správně volit, aby váš hlas nepropadl
Zdroj: Profimedia

Na začátku října čekají Českou republiku volby do Poslanecké sněmovny. Bude se v nich rozhodovat o nové vládě a důležitý může být každý hlas. Volit přitom nemusíte jen klasicky ve volební místnosti, ale i jinak. Jak správně volit a v čem neudělat chybu?

V pátek 8. a v sobotu 9. října se budou konat volby do Poslanecké sněmovny. Volit může každý občan, který nejpozději 9. října 2021 dosáhne 18 let a je způsobilý k právním úkonům.

V minulých volbách, které se konaly v roce 2017, bylo neplatných přes 30 tisíc hlasů. Takové množství přitom může rozhodnout například o tom, zda strana překročí 5% hranici pro zvolení do Poslanecké sněmovny.

Způsobů, jak volit, je hned několik. Naprostá většina lidí volí klasicky ve volební místnosti ve volebním okrsku, kde má trvalé bydliště.

Co s sebou?

Nejdůležitější je si s sebou vzít doklad k prokázání totožnosti. Tím je nejčastěji občanský průkaz. Prokázat se lze ale také platným cestovním pasem.

Související obsah

Volební lístky

Hlasovací lístky obdrží voliči na adresu trvalého bydliště nejpozději tři dny před dnem voleb, tedy 5. října 2021. Pokud je ve své schránce nenajdete, tak je možné je získat také přímo ve volební místnosti.

Platné hlasování

Od volební komise obdrží každý volič obálku s razítkem. Do této obálky musí za plentou vložit hlasovací lístek. Obálku následně musí vhodit do volební urny.

Neplatné hlasování

Pokud nebudou lístky vloženy do obálky nebo bude obálka prázdná, tak je hlasování neplatné. Stejně tak se hlas nezapočítává, pokud je v obálce vloženo více hlasovacích lístků. V takovém případě nedostane hlas ani jedna ze stran v obálce.

Preferenční hlasy

Na hlasovacím lístku, který volič vkládá do prázdné úřední obálky, může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u čtyř kandidátů na lístku vyznačit, kterému z nich dává přednost. Preferenční hlas může volič udělit také pouze jeden, dva nebo tři. Pokud ovšem zakroužkuje více než čtyři kandidáty, tak se nezapočítává ani jeden z preferenční hlasů. Počítá se ale volba pro daný politický subjekt.

Související obsah

​Jiný způsob hlasování

Volit lze i jinak než klasicky ve volební místnosti. Volič může také požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb svoji okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat do přenosné volební schránky. Okrsková volební komise však může vysílat své členy s přenosnou volební schránkou pouze v rámci svého volebního okrsku. Volby probíhají také například v nemocnicích nebo ve vězení.

Volit lze také ze zahraničí na zastupitelském a konzulárním úřadu České republiky, s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem.

Ministerstvo vnitra připravuje také speciální možnost hlasování pro voliče v karanténě či izolaci z důvodu onemocnění covid-19. Stejně jako při loňských senátních a krajských volbách budou moci lidé v karanténě přijet autem na speciální volební místa a hlasovat z okénka. Tzv. drive in hlasování bude probíhat ve středu 6. října od 8 do 17 hodin. Hlasovací místo by mělo být v každém okrese. Volič bude k hlasování kromě občanského průkazu nebo pasu potřebovat i potvrzení o nařízené karanténě či izolaci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz