Zajímavosti

Příliš volného času může uškodit, tvrdí studie. Co je podle expertů ideální?

Příliš volného času může uškodit, tvrdí studie. Co je podle expertů ideální?
Zdroj: Getty Images

Staré známé přísloví praví, že všeho moc škodí. Podle nedávné studie Asociace amerických psychologů se toto pořekadlo vztahuje dokonce i na volný čas. Když totiž lidé mají volna až příliš, naopak jim to pak neprospívá. To potvrdili i čeští odborníci.

Volno mají lidé většinou spojené s pohodou. Tato představa je podle vědců z Pensylvánské univerzity pravdivá, ale jen do určité chvíle. Pokud mají lidé volného času až moc, tak se podle nového průzkumu pocity štěstí spíš začínají vytrácet.

Studie, která vyšla v časopise Journal of Personality and Social Psychology, se celkem zúčastnilo více než 35 tisíc Američanů. Výzkum se skládal z několika oddělených částí.

První z nich se zabývala tím, jak lidé tráví svůj den a jaké aktivity se podle nich dají označit za volnočasové. Američané měli za úkol popsat, čemu se v uplynulém dni věnovali, kolik času jim jednotlivé činnosti zabraly a také jak se při nich cítili.

Související obsah

Z první série shromážděných dat vědci zjistili, že lidé byli ve svém volnu spokojení. Ovšem jen do určité doby. Po pěti volných hodinách se nálada Američanů začala zhoršovat.

V druhé části studie, která proběhla mezi lety 1992 a 2008, psychologové zjišťovali, jak se měnilo pracovní chování lidí. I z ní vyplynulo, že větší množství volna lidem sice radost přinášelo, ale jen do určitého okamžiku.

Na základě těchto dvou původních prací akademici z Pensylvánské univerzity vytvořili dva nové experimenty. Vědci se v nich účastníků ptali na to, jak by naložili s přesně stanoveným počtem hodin volna a jakým aktivitám by ho věnovali. Rozhodovat se měli mezi produktivními (například cvičení, koníčky, běh) a neproduktivními činnostmi (třeba sledování televize).

Související obsah

Psychologové vyhodnotili, že lidé, kteří byli aktivnější, cítili větší pohodu. Naproti tomu u Američanů, kteří nic produktivního nepodnikli, postupně rostla nespokojenost.

Z výzkumu tak vyplynulo, že velké množství volného času nutně nemusí znamenat i větší psychickou pohodu. "Lidé si často stěžují na svou vytíženost a říkají, že by rádi měli více času. Vede ale větší množství volného času opravdu ke štěstí? Během našeho výzkumu jsme sice přišli na to, že každodenní nedostatek volného času způsobuje větší stres a nepohodu, nicméně ani příliš mnoho volna nemusí být vždy zárukou něčeho dobrého," popsala Marissa Sharifová, vedoucí výzkumu a odborná asistentka z ekonomické a obchodní fakulty Pensylvánské univerzity.

Související obsah

Podobné je to i v Česku

Výsledky americké studie potvrdili i čeští odborníci. Redakce TN.cz se obrátila na přední české psychology – Radka Ptáčka a Václava Mertina.

"Příliš mnoho volného času škodí, a to obzvláště u lidí, kteří s ním neumí nakládat. Jde především o mladší generaci, která navíc během pandemie koronaviru psychicky utrpěla nejvíce oproti lidem, kteří mají náročné zaměstnání, případně rodinu s dětmi. Mladí lidé jednoduše nevěděli, jak s časem naložit," objasnil první profesor lékařské psychologie v Česku, klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček.

Související obsah

"Organizace sebe sama je vůbec to nejtěžší, co můžeme dělat, aniž bychom si to uvědomovali. Každý by se ji ale měl naučit. Nejlepší je začít u jednoduchých kroků, kdy si naplánujeme něco velmi snadno dosažitelného, co uděláme například během hodiny. Tímto způsobem se pak postupně dá propracovat i k naplánování celého týdne. Když je totiž pro mozek něco předvídatelné, má menší tendenci upadat do nějakých těžkých psychických stavů," popsal Ptáček.

S volným časem ale podle dětského psychologa Václava Mertina neumí nakládat ani děti. Těm musí pomoct hlavně rodiče. "Děti tuto schopnost ještě rozvinutou nemají a stereotypy u nich ještě nejsou tak pevné. Z tohoto hlediska jsou ale důležité, protože nám dávají nějaký řád," dodal Mertin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz