Koronavirus

Děti se zřejmě budou muset ve škole znovu testovat. Vojtěch zvažuje další kola

Covid-19 v České republice sílí a hygienici kvůli němu už kompletně uzavřeli základní školu v Praze. Plošné testování dětí přitom tento týden už neprobíhá a momentálně ho vláda obnovit nechce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale ve středu připustil, že by další kola testování na školách proběhla na podzim.

Ve středu dopoledne vystoupili na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga (za ANO) a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Na brífinku oznámili kompletní výsledky plošného testování a zhodnotili aktuální epidemickou situaci ve školách. 

Testování ve všech školách proběhlo 1., 6. a 9. září. Plošné testování během těchto tří dnů odhalilo 438 případů. Záchyty podle ministra Vojtěcha nebyly nijak dramatické a potvrzují obecný trend šíření nákazy v populaci. "Záchyty v čase nerostou. Naopak v některých krajích klesají, což je pozitivní zpráva," uvedl Vojtěch. "Vyšší zátěž je na středních a vyšších odborných školách, což odpovídá obecnému šíření v populaci. Nemoc se šíří hlavně ve věkové kategorii 16+," pokračoval Vojtěch.

Momentálně tak plošné testování končí. "V tuto chvíli nepočítáme s plošným pokračováním testování ve školách. Může se k němu ale přistoupit na regionální úrovni, pokud by situace v daném kraji eskalovala a hygiena vyhodnotila, že je vhodné," uvedl ministr.

Vláda ale zvažuje, že by další kola testování na školách ještě proběhla. Konala by se ale s jistým časovým odstupem, aby se zmapoval vývoj pandemie. "Zvažujeme, že k testování opět přistoupíme v období podzimu. Pravděpodobně by šlo o další dvě kola, ale budeme to ještě diskutovat s hygieniky," dodal Vojtěch.

Ministr také ve středu znovu vyloučil možnost, že by se plošně zavíraly školy. Není to podle něj vůbec ve hře. "Školy se zavírat nebudou," řekl Vojtěch.

Související obsah

Tento týden se ale situace v některých školách výrazně zhoršila. V úterý 14. září hygienici museli kompletně uzavřít školu v Praze, kde se rychle šířila nemoc covid-19. "Jakkoli jsme se snažili udržet školu v chodu, šíření viru bylo silnější. Do karantény padaly v úterý ráno další třídy, každou hodinou přibývají žáci PCR pozitivní a k tomu odpadají další pedagogové," popsal ředitel školy Václav Havelka.

Problémy s šířením nemoci řeší také další školy. U nich ovšem zatím stačilo do karantény poslat pouze některé třídy, ne celé školy. Na distanční výuku přešlo například šest tříd v základní škole U Nových lázní v Teplicích. V karanténě je také pět tříd v 15. základní škole v Plzni. "Pozitivní PCR test byl prokázán u jednoho pedagogického pracovníka," uvedla Adriana Jarošová z tiskového oddělení města Plzeň.

Na záznam celé tiskové konference se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz