Zahraničí

Šéfka Evropské komise: Unie musí lépe předcházet zdravotním krizím

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu v tradičním poselství o stavu Evropské unie slíbila, že EU bude v návaznosti na pandemii lépe předcházet zdravotním krizím. Šéfka Evropské komise také uvedla, že Evropská unie splnila vakcinační cíle, pandemii prý ale stále nemáme za sebou.

Evropská unie musí být připravena na zdravotní hrozby. Ursula von der Leyenová proto slíbila, že spustí nový program k zabránění dalších pandemií. Zároveň pochválila členské státy za úspěšný boj s covidem-19.

"Když jsem tu před vámi stála před 12 měsíci, nevěděla jsem, kdy a dokonce ani zda bychom mohli mít bezpečnou a účinnou vakcínu proti covidu-19. Ale dnes, navzdory všem kritikům, je Evropa mezi světovými lídry," nechala se slyšet Leyenová.

Předsedkyně Evropské komise slíbila rozvojovým státům do příštího roku dalších 200 milionů dávek vakcín. "My jsme byli jediní, kdo se podělil o polovinu svých dávek vakcíny. Doručili jsme více než 700 milionů dávek Evropanům. Doručili jsme také více než 700 milionů dávek do zbytku světa, do více než 130 zemí. Jsme jediní, co to dokázali," uvedla šéfka Evropské mise.

Související obsah

Podle Leyenové je důležité, aby členské státy spolupracovaly v boji proti kybernetickým hrozbám. Neopomněla ale ani současnou situaci v Afghánistánu: "Musíme je podporovat a budeme koordinovat veškeré úsilí s členskými státy, abychom je dostali do bezpečí. A musíme i nadále podporovat všechny Afghánce v zemi i v sousedních zemích."

Leyenová ve svém projevu zmínila i Václava Havla, když prohlásila, že evropský právní řád slouží k zachování svobody. 

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz