Ekonomika

Bytů v Česku je málo a stojí majlant. Města postupně přicházejí s řešením

Bytová krize v Česku se dál prohlubuje. Podle odborníků jen v Praze chybí více než sto tisíc bytů a velmi špatná situace je například i v Brně. Nové obecní byty se téměř nestaví a developerské projekty zdaleka nestačí poptávku pokrýt. Města se to snaží řešit výstavbou družstevních bytů, ale ani to v nejbližších letech nebude stačit. Například v německém Berlíně se snaží krizi řešit odkupem nájemních bytů od soukromých firem.

Nedostatek pozemků, málo stavebního materiálu, ale především zdlouhavé a komplikované procesy schvalování staveb. To jsou podle odborníků hlavní důvody bytové krize v Česku.

"V tuhle chvíli stavíme zhruba polovinu toho, co bychom potřebovali postavit, aby se pokrývala základní poptávka, a to nemluvíme ještě o manku z historie. V číslech je to tak, že se staví zhruba čtyři tisíce bytů ročně," sdělil odborník na reality Eduard Forejt.

​V hlavním městě chybí v současnosti více než sto tisíc bytů. Situace s bydlením se navíc podle odborníků bude i nadále zhoršovat. "Do Prahy se budou přistěhovávat v příštích letech desetitisíce lidí a navíc tady investují zahraniční investoři. Ti vykupují byty také, což celkově rovněž snižuje dostupnost bydlení jak v Praze, tak třeba i v Brně," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Co se týče růstu cen nemovitostí, patříme na přední příčky v Evropě. V Praze se platí i přes 120 tisíc korun za metr čtvereční. Cena za metr čtvereční brněnského bytu už přesáhla sto tisíc korun.

Související obsah

​V Berlíně se rozhodli bytovou krizi vyřešit tím, že město nakoupilo 15 tisíc bytů za 60 miliard korun. Snaží se tak ulevit obyvatelům od drahého nájemného. "My máme úplně jinou strukturu bydlení v Praze než třeba v Berlíně, my máme zhruba 80 procent v osobním vlastnictví a 20 na tom nájemním trhu. V Berlíně je to úplně naopak a vlastníci – to jsou velké fondy, které vlastní třeba 150 tisíc bytů," reagoval na zprávu Petr Hlaváček (SPOLU), náměstek pražského primátora pro územní rozvoj (TOP 09) .

"Cestou by bylo možná nějaké bydlení obcí nebo měst, které by měly ve vlastnictví, protože i developeři, když chtějí stavět, tak to není cesta, která by vedla ke snížení cen," objasnil regionální ředitel realitní kanceláře Jan Kunz.

"Chceme stavět byty, které budou stavět družstva pro své členy, nikoliv tedy developer pro zisk. Budou je stavět za nákladové ceny, takže u těchto bytů očekáváme, že budou o třetinu, možná o polovinu levnější než ty tržní," sdělil Jiří Oliva (ČSSD), náměstek brněnské primátorky pro oblast bydlení.

"Neposlední stránkou věci je to, aby se připravovaly pozemky a podmínky soukromým investorům pro to, aby výstavbu mohli zajišťovat," upozornila Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně ostravského primátora pro investice.

Češi jsou známi tím, že raději chtějí do vlastního. Jenže to se asi bude muset změnit.

Podle většiny politiků není cesta výkupu většího množství bytů od soukromníků v Česku v současné době reálná. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz