Domácí

Covid nevymýtíme, už tu s námi zůstane, tvrdí lékař. Stane se běžnou nemocí

Praktičtí lékaři budou od letošního podzimu u svých pacientů s příznaky zjišťovat, jestli mají covid-19. Po provedení vyšetření a antigenního testu potvrdí či vyvrátí diagnózu a zahájí případnou léčbu. Vyplývá to z nového doporučeného postupu, který vypracovali praktici spolu s ministerstvem zdravotnictví.

Onemocnění covid-19 bude v kategorii chorob, s nimiž se lidé běžně potýkají, a pro diagnózu budou lidé chodit k lékaři, který rozhodne o případné léčbě. Přesně tak to Sdružení praktických lékařů s ministerstvem zdravotnictví naplánovaly.

Vypracovaly společně nový doporučený postup pro praktiky a tisíce lékařů se s ním seznámí na kongresu 17. října. Pak jej budou moci uvést do praxe. Sdružení a ministerstvo k tomuto kroku přistoupily, protože většina praktiků a jejich personálu je očkovaná a neočekávají už takový nárůst případů jako v předcházejících obdobích.

V praxi to bude vypadat tak, že lidé přijdou do ordinace v předem určené hodiny a nechají se od svého lékaře otestovat. "Pacienti s příznaky přijdou v době vyhrazené pro nemocné pacienty, aby se minimalizoval kontakt s ostatními lidmi. Na testování mají někteří lékaři vyčleněné hodiny už teď, jiní zase zavedli objednávací systém," řekl ve Snídani s Novou praktický lékař Norbert Král.

Potenciálně nakažení by tedy do ordinace chodili objednaní na přesný čas v přesně stanovených hodinách, přičemž každá ordinace si může zavést svůj vlastní systém.

Související obsah

Zásadní podle lékařů je, aby člověk s příznaky byl co nejdříve otestován. Potom mu může být onemocnění velmi rychle diagnostikováno a rozhodnuto o případné léčbě. Zároveň je podle Krále důležité, aby se lidé s virem sžili.

"Je to choroba, která tu už s námi bude. Nepodaří se ho zcela vymýtit. Musíme se pokusit se s ním sžít a porazit další vlnu," uvedl s tím, že lékaři se nejvíce bojí o skupinu neočkovaných lidí ve věku 60 až 65 let. Podle Krále by byli neradi, aby byli skupinou, která jako poslední doplatí na další vlnu.

Na případnou podzimní vlnu nákazy jsou prý lékaři nejlépe připravení za celou dobu. "Lidé jsou mnohem více poučeni, jak se bezpečně chovat. My jsme mnohem lépe edukováni a máme dostupné pomůcky. Máme možnost rozhodnout o podání monoklonálních protilátek, tedy léku, který pomůže pacientovi lépe se s nákazou vypořádat," popisoval Král.

Související obsah

Kromě covidu-19 se teď praktičtí lékaři chystají na očkování proti chřipce. "Je to dlouhodobě zavedené očkování, určitě si s vlnou chřipek poradíme. Někde už se očkovat začalo, někde se začne. Dokonce je tu i možnost očkovat obě vakcíny najednou," uvedl Král.

Ačkoliv to vypadá, že právě nyní praktičtí lékaři budou mít opravdu hodně práce, podle Krále už to tak bylo i předtím. "Ten poslední rok a půl byl strašně náročný. Teď to občas vypadá, že v ordinaci nebyl žádný covid, ale není to pravda. Jen jsme neměli tolik nástrojů," uvedl lékař. Zdravotníci nyní podle něj očekávají, že na podzim by mohly případy zase přibývat, s dostupnými nástroji se ale pokusí nápor pacientů zvládnout.

Lidé, kteří prodělali covid a jsou očkovaní, nebudou potřebovat další dávku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz