Zahraničí

Čech uvízl kvůli covidu v Asii: Lidé nás naučili rybařit, syn zde chodí do školy

Jiří Kamír se svým synkem uvízl ve Vietnamu, kde je již od dubna. Z toho, co měla být služební cesta, na kterou vzal i svého syna, se nakonec vyklubal téměř půlroční pobyt. Chlapec už dokonce začal chodit v tamní škole do první třídy.

Služební cesta a zároveň rodinný výlet. Tak původně měl vypadat výjezd Jiřího Kamíra do Vietnamu na ostrov Phu Quoc poblíž jihozápadního pobřeží země. Se svým příběhem se svěřil redakci TN.cz.

S Kamírem cestoval jeho šestiletý syn, do Asie přiletěli 26. dubna. Do Česka se měli vrátit v létě, což ovšem nevyšlo. Kvůli koronaviru přistoupila vietnamská vláda k tvrdým opatřením.

Přísná opatření

"Byly zastaveny veškeré vnitrostátní lety, lodní doprava a celkově se zásadně omezil pohyb osob. Rovněž lety do zahraničí byly z letišť v provinciích pozastaveny a odcestovat lze pouze z Hanoje a Saigonu, kam se však nyní nedá reálně dostat," vysvětlil Kamír.

Do Hanoje to má přes dva tisíce kilometrů, do Ho Či Minova města (Saigon) asi dvě stě. Problém je ale v tom, že se vůbec nedostane z ostrova. "Nikdo se s námi nebaví a úřady soukromé problémy lidí, kteří zde uvízli, zatím neřeší. Syn měl začátkem září nastoupit do první třídy v České republice. Vzhledem k tomu, že nevíme, kdy budeme mít možnost se z ostrova dostat, tak začal chodit do školy místní, která je ale dost finančně nákladná," doplnil Kamír.

"Syn mluví hovorovou vietnamštinou, neboť matka je Vietnamka. Státní školy jsou ve Vietnamu stejně zavřené. Tak jsem mu sehnal mezinárodní školu, do které začal chodit 13. září, ve které je hlavně anglický jazyk. Bohužel, od 21. září se tu objevila opět nákaza, a to ve větším měřítku. Škola se tedy 22. září zavřela," objasnil.

Související obsah

Skromný život

Situaci se snaží zvládat dle svých možností, čeká na uvolnění opatření. "Soukromé školy nebo mezinárodní jsou mnohem dražší než obyčejné. Na kterou nedokážu ani vydělat tady. Nakonec, kdybych zde neztratil práci a hlavně příjem, tak by se to dalo vydržet. Vzhledem k pandemii tu nemám žádný příjem. Tím je to složitější. Díky laskavé pomoci místních jsme se naučili žít skromněji, naučili nás rybaření a podobně. A tak nějak přežíváme," popsal.

Jeho chlapec prý zvládá situaci dobře, ale stýská se mu po rodině. "Má tu teplo, moře, bazén. Nedávám mu najevo, že máme menší problém. Jen tedy, že je bez matky a sestry už delší dobu," přiblížil.

Související obsah

Očkování ve Vietnamu

Nyní se ale situace zhoršila. Na ostrově kromě nich uvízli i lidé z pevniny, kteří se teď nemohou dostat domů. S českým velvyslanectvím je Kamír v kontaktu, zatím ale o pomoc v nouzi nepožádal. "Podle dnešního rozhovoru s panem Kamírem se dotyčný má na ostrově dobře a nenachází se v žádné nouzové situaci, která by vyžadovala pomoc velvyslanectví," uvedla v pátek mluvčí českého ministerstva zahraničí Aneta Kovářová.

České velvyslanectví kromě asistence při vyřizování náležitostí pro návrat do Česka nabídlo před několika týdny Čechům žijícím ve Vietnamu a jejich rodinám také možnost se očkovat proti covidu-19. "To v současné době stále ještě probíhá, a to díky úspěšnému vyjednávání zástupců velvyslanectví s Ministerstvem zdravotnictví ČR o bezplatném poskytnutí vakcín českým občanům, kteří žijí v zemi," dodala Kovářová. Kvůli dopravnímu omezení se tam ovšem Kamír nedostane.

Za čtvrtek přibylo ve Vietnamu 8537 případů koronaviru, země eviduje celkem 737 tisíc nakažených a 18 tisíc mrtvých. Kdy se tak Kamír dostane domů, zatím neví. "Na pevninu nemáme žádnou šanci se dostat. A snad až budou lidé očkovaní dvěma dávkami, tak se snad otevře letiště. Dle informací ale vakcíny nejsou," shrnul.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz