Zahraničí

Německo čekají volby už v neděli. Předvolební průzkumy jsou těsné

V Německu vrcholí kampaň před nedělními volbami do Spolkového sněmu. Politici mají stále ještě šanci přesvědčit miliony nerozhodnutých voličů. Předvolební průzkumy jsou velmi těsné a Německo tak pravděpodobně čeká nesmírně napínavá volební neděle.

Předvolební kampaň vrcholí. Miliony lidí po celém Německu ani den před volbami neví, koho budou volit. Favoritem je v současnosti sociálně demokratická SPD.

Na tu se ale dotahují konzervativci z CDU/CSU. Koalice, kterou dlouhé roky vedla Angela Merkelová, už podle některých průzkumů ztrácí jen jeden procentní bod. Třetí místo průzkumy přisuzují straně Zelených.

Související obsah

Mnozí Němci o svých volebních preferencích mluví jen neradi. Mezi hlavní témata voleb patří obnova po pandemii a zelená revoluce. Důležitým bodem je ale i budoucí směřování země a to, kdo po 16 letech nahradí Angelu Merkelovou.

"Je tu vidět, že země teď prostě intenzivně hledá svůj další směr," myslí si ředitel Českých center v Berlíně Tomáš Sacher.

I přes tradičně vysokou volební účast se ale i letos najdou Němci, kteří se k volbám nechystají. "Nikdy jsem nevolil a nikdy nepůjdu, protože to k ničemu není,“ sdělil jeden z oslovených mužů.

Volební místnosti se otevřou v neděli v osm hodin ráno a v šest večer se uzavřou. Odhady by měly být známé okamžitě a první předběžné výsledky za několik hodin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz