Domácí

Radši republiku, nebo monarchii? Takto rozhodli Češi. Znalostmi ale neoslnili

Radši republiku, nebo monarchii? Takto rozhodli Češi. Znalostmi ale neoslnili
Zdroj: Profimedia/Petr Topic

Průzkum znalostí a názorů ohledně státního uspořádání Česka a dalších evropských zemí připravila agentura Median. Zatímco o Česku mají jeho obyvatelé dobré znalosti, s ostatními evropskými zeměmi je to už horší. Redakce TN.cz pro vás připravila kvíz, kde si můžete ověřit své znalosti o Slovensku.

Agentura Median ve svém průzkumu zjišťovala znalosti a postoje Čechů ke státnímu zřízení v Česku a testovala také jejich vědomosti o uspořádání některých evropských zemí. První otázka se týkala znalostí státního zřízení. Zatímco u Česka nebyl problém, jak to u nás máme zařízené, ví 99 procent lidí, u ostatních zemí v testu to už bylo horší. "V případě znalosti forem státního zřízení dalších zemí již pozorujeme horší znalosti v případě čtvrtiny až třetiny respondentů. Horšími znalostmi o formách zřízení disponují výrazně častěji lidé s nižším dosažným vzděláním, tj. se základním a středním bez maturity, ale též lidé v produktivním věku nebo starší v důchodovém věku," okomentovala agentura.

Pro 61 procent dotázaných je také více či méně důležité to, jaké má Česká republika zřízení, naopak 29 procent to moc nezajímá a osmi procentům je to zcela lhostejné. Zároveň se ale 85 procent respondentů vyjádřilo pro to, aby bylo Česko republikou, desetina by chtěla monarchii a dvě procenta by se podřídily diktátu totalitního či autoritativního státu.

​"Mírně častěji preferují republiku jako státní zřízení ženy, starší lidé ve věku nad 55 let a obyvatelé Zlínského kraje. Monarchii preferují mírně častěji muži a nejmladší ve věku 18-34 let," doplnila agentura.

Co jsou pro Čechy nejdůležitější práva

Za tři nejdůležitější věci na současném uspořádání Česka považují lidé práva a svobody obecně, svobodu projevu názorů a volební právo. Naopak nejméně je zajímá petiční právo, o něco více právo na protest a přímá volba prezidenta.

Opět při dotazu na to, jak se v Česku volí hlava státu, odpověděla správně drtivá většina účastníků průzkumu, a to 94 procent. U ostatních zemí už to nebylo tak slavné. "V případě volby hlavy státu v ostatních zemích Evropy můžeme pozorovat výrazně horší znalosti, přičemž značná část lidí na tuto otázku ani neuměla odpovědět," zmínila agentura. Většina odpovědí, co se týká pravomocí českého prezidenta, byla také správně.

Související obsah

​Pro tři čtvrtiny Čechů je důležité, jak se volí hlava státu, 73 procent upřednostňuje přímou volbu. "Obyvatelé České republiky se shodují, že v čele země by měla stát osobnost, která bude spojovat společnost. Právě tak se shodují, že hlava státu by měla za každých okolností dodržovat Ústavu a platné zákony," uvedla agentura.

Část průzkumu se týkala také alternativních způsobů českého státního zřízení. Jen něco málo přes třetinu lidí by více či méně souhlasilo s dědičným předáváním vlády. Návrat Habsburků na český trůn by potěšil pětinu lidí, 62 procent je proti.

Agentura sbírala data v srpnu, průzkumu se zúčastnilo 1015 Čechů ve věku od 18 let. Na výsledky průzkumu se můžete podívat v galerii níže:

Test znalostí Slovenska

Redakce TN.cz pro vás připravila také znalostní test o Slovensku, který se týká nejen politiky, ale také geografie a historie. Otestujte si, co všechno víte!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz