řidiči

Školáci v ohrožení. Znáte základní desatero, jak se chovat na silnicích?

Školáci v ohrožení. Znáte základní desatero, jak se chovat na silnicích?
Zdroj: Profimedia

Vloni se během září stalo 451 nehod s účastí dětí, při kterých jedno dítě bohužel zahynulo, osm dětí bylo těžce zraněno a 211 zraněno lehce. I proto odborníci důrazně varují řidiče a rodiče školáků - buďte na začátku školního roku obzvláště opatrní.

"Řidiči by ve středu i v dalších dnech nového školního roku měli být obzvlášť opatrní v okolí škol a v obytných oblastech, soustředit se stoprocentně na řízení a preventivně zpomalit. Pokud snížím v okolí školy rychlost na 30 km/h, riziko vážného zranění dětí bude minimální. Naopak i při padesátikilometrové rychlosti potřebuji k zastavení na suchém povrchu skoro 30 metrů a z toho prvních 15 vozidlo nezpomaluje, protože nikdo nedokáže reagovat na pohyb chodce ve vozovce okamžitě,“ upozorňuje vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Podle dat Centra dopravního výzkumu je pro děti nejrizikovější čas mezi 7. a 8. hodinou ráno. Pochopitelně, v tu dobu je u škol nejvíc rušno.

"V souvislosti se začátkem školního roku proto připomínáme 10 hlavních zásad bezpečného chování nejmladších účastníků silničního provozu, aby pro ně bylo zahájení nového školního roku bezpečné, ať už budou do školy chodit pěšky nebo jezdit na kole, autem nebo hromadnou dopravou,“ dodal Neřold.

Související obsah

Na řadě míst v celém Česku budou dětem s bezpečným návratem do škol pomáhat začátkem září i policejní preventisté v rámci tradičního projektu "Zebra se za tebe nerozhlédne". A ve spolupráci s pracovníky Besipu budou dětem připomínat zásady bezpečného přecházení vozovky.

Tady je zmíněné desatero:


1. Začněte společně – děti i rodiče, projděte si s dětmi pečlivě trasu a upozorněte děti na nepřehledná, problematická a nebezpečná místa.

2. Silnici přecházejte bezpečně a s přehledem, najděte nejvhodnější a tím bezpečná místa pro přecházení. Nezapomeňte, že musí být dobré rozhledové podmínky na obě strany komunikace. Při přecházení silnice se vždy rozhlížíme 3x – doleva, doprava, doleva.

3. Nepřecházejte mezi zaparkovanými auty, zde vás ostatní účastníci provozu (řidiči) lehce přehlédnou.

4. Vycházejte z domu včas, správné časové rozvržení doby potřebné pro cestu do školy zamezí spěchu a případnému přehlédnutí nebezpečné dopravní situace.

5. Nepodceňujte oblečení, využívejte pestré barvy a reflexní prvky na oblečení i školních aktovkách. Zvyšuje se vaše viditelnost na silnici a v dopravě. Těmito prvky na sebe upozorníte. Reflexní prvky umístěte vždy na viditelném místě.

6. Mobilní telefony: Používání mobilního telefonu, poslouchání muziky a nasazená sluchátka snižují vnímání silničního provozu. Může to vést k fatálním nehodám.

7. Při jízdě na kole, koloběžce: Před jízdou je důležité nasadit si správně cyklistickou přilbu a ochranné doplňky, zkontrolovat technický stav kola – koloběžky. Do 18 let je cyklistická přilba povinná!

8. Při jízdě autem: Vždy je potřeba být při jízdě řádně připoután a použít dětskou autosedačku (odpovídající výšce nebo hmotnosti dítěte). Sedíme bez batohu či aktovky na zádech. Při vystupování a nastupování do/z auta je důležité využít dveře, které jsou blíže chodníku. Nikdy bychom neměli vystupovat do silnice.

9. Při jízdě MHD: Slušné chování nejen v prostředcích MHD je základem zvládnutí dopravních situací. Při přecházení se ujistěte, že vozidlo MHD nepřekáží ve výhledu vám ani přijíždějícím vozidlům. Případně vyčkejte, až vozidlo MHD odjede ze zastávky. Pozor, tramvaj má přednost i na přechodu pro chodce.

10. Používejte oči i uši: To jsou smysly, na které se spoléháme. Naslouchejte dopravě a informacím, které tímto získáte (příjezd tramvaje, nákladního vozidla, jízda motocyklu, vozidel záchranného integrovaného systému atd.).

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řidiči

Důležité Události