Domácí

Maláčová: Důchody se zvýší, každý dostane minimálně o 650 korun navíc

Maláčová: Důchody se zvýší, každý dostane minimálně o 650 korun navíc
Zdroj: TV Nova

Všichni lidé pobírající důchod si od příštího ledna polepší a průměrný starobní důchod vzroste na 16 280 korun. Po pondělním jednání vlády to na tiskové konferenci uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Solidární část všech důchodů se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3 procenta. K běžnému přidání ještě všichni lidé pobírající nějaký důchod dostanou bonus 300 korun měsíčně navíc. 

"Definitivně jsme udělali tečku za navýšením důchodů v příštím roce. Navýšení o 350 korun základní výměry, 300 korun pevná částka. To znamená, že každý dostane 650 korun minimálně, ale v průměru se to navýší o 805 korun," řekla po pondělním jednání vlády ministryně Jana Maláčová.

Průměrný starobní důchod bude od ledna příštího roku 16 280 korun. "Nemám ty průměry ráda, protože jsou velmi zavádějící. Víte, že důchod ženy je zhruba o 3 tisíce nižší než důchod muže, ale i zde jsme si to jako sociální demokraté odpracovali," řekla Maláčová s odkazem na dokončení legislativního procesu. Ten zvýhodní seniory, kteří vychovali alespoň jedno dítě.

Související obsah

"Každý, kdo vychoval alespoň jedno dítě, si od 1. ledna 2023 polepší za každé vychované dítě o 500 korun. V českých podmínkách jsou to především ženy," uvedla Maláčová s tím, že se budou snažit postupně rozdíly mezi ženami a muži dorovnávat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz