Domácí

Někteří lidé by mohli do důchodu odcházet dřív. Opozice není proti

Jedním z velkých předvolebních témat jsou důchody. Již delší dobu se mluví například o tom, že by zaměstnanci v náročných profesích mohli do důchodu chodit dříve. Vláda se k tomuto nápadu staví neutrálně, opoziční představitelé KSČM a koalice Pirátů a STAN v úterní Snídani s Novou uvedli, že by nápad podpořili.

Na pondělním jednání zaujala vláda neutrální stanovisko k návrhu ČSSD na dřívější odchody do starobního důchodu pro lidi v náročných profesích. Pro ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) a celou sociální demokracii jde přitom prý o jednu z priorit, které chtějí ještě do voleb prosadit v Poslanecké sněmovně. Stihnout to ale zřejmě nebude reálné.

Důchodová novela předpokládá, že pracovníci v náročných povoláních by mohli odejít do penze až o pět let dříve. Hlavní princip by spočíval v tom, že za deset let náročné profese by se snížil věk pro odchod do důchodu o jeden rok, uvedla Maláčová. Zaměstnavatel by hradil za každého takového zaměstnance o pět procent vyšší odvody. 

Související obsah

​Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ovšem kritizuje například to, že není úplně zřejmé, koho by se změna týkala. "Zásadní ale je, že zvyšuje sociální pojištění zaměstnavatelů, kterých se to týká, ze 21,5 na 26,5 procenta. To se domnívám, že v této postcovidové době není dobré," uvedla.

S návrhem na dřívější odchod v zásadě souhlasí také opozice. Ve Snídani s Novou se na tom shodli poslanec KSČM Jiří Dolejš a poslanec z koalice PIRSTAN Tomáš Martínek (Piráti). I oni mají ale drobné výhrady.

"Návrh není optimální, ale jde dobrým směrem. V programu například máme, že bychom chtěli seznam profesí rozšířit a odstupňovat různé profese podle náročnosti," řekl Martínek. Dolejš by ovšem dlouho neotálel. "Myslím, že je třeba to zavést a v budoucnosti se můžeme bavit o dalších profesích," uvedl poslanec komunistů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz