Volby do Poslanecké sněmovny 2021

V zimě prý hrozí další lockdown. Jak má stát bojovat s covidem? HLASUJTE

Do parlamentních voleb zbývá 10 dní. Jedním z témat, které může ovlivnit rozhodování voličů, je boj proti koronaviru. Pandemie bohužel stále nekončí a podle odborníků se situace s příchodem chladnějšího počasí nejspíš zhorší. K hranici 80 procent proočkovanosti populace a kolektivní imunitě přitom zbývá ještě přes 20 procent. Odborníci doporučují zesílit osvětovou kampaň.

Přesvědčit ty, kteří stále odmítají vakcíny proti koronaviru. To by měl být prý úkol číslo jedna příští vlády. Proočkovanost v Česku je necelých 60 procent. V ohrožené skupině nad 60 let je neočkovaných lidí přes 400 tisíc.

"Lidé jsou úplně zblbnutí nejrůznějšími řetězovými e-maily nebo určitými fake news, co se šíří po internetu. Tady prostě stát zaspal, chyběla razantní kampaň," řekl televizi Nova prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

"V současnosti se dezinformace kolem covidu-19 soustředí na zveličování a zcela lživé informování, jaké jsou vedlejší účinky vakcíny. Současně s tím se rozjíždí další argument, že očkování omezuje svobodu," upřesnil datový analytik František Vrabel.

Související obsah

​"Ta nejvíc proočkovaná země, tedy Portugalsko, má tuším skoro k 90 procentům nebo hodně přes 80 procent" uvedl virolog Jiří Černý. Vzhledem k proočkovanosti země je podle odborníků těžké odhadnout, jaká opatření bude, či nebude potřeba přijímat. Podle některých se v zimě můžeme vrátit k lockdownu.

​"Opatření samozřejmě v případě, že se začnou čísla zhoršovat, bude nutné přijmout. A bude nutné k tomu přijímání přistoupit včas," apeloval Černý.

Nepomůže ani to, že jdeme tradičně k volebním urnám na podzim. Tedy v době, kdy nabírají na síle různé virózy a respirační onemocnění.

"V zimních měsících lze očekávat ještě určité období zhoršení té aktuální situace. A to i vlivem šíření už ostatních respiračních nákaz. To znamená, že se nám bude trošku obtížněji rozlišovat, kdo je covid pozitivní v porovnání s dalšími infekcemi," domnívá se dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Související obsah

Experti se shodují v tom, že vyhráno v boji s koronavirem ještě zkrátka nemáme. A největší výzvou bude udržet čísla alespoň na těch úrovních, kde jsou nyní.

Plány politiků

Jaké covidové plány mají šéfové politických stran a koalic kandidujících do Poslanecké sněmovny? Podívejte se na anketu TV Nova mezi kandidáty v podzimních sněmovních volbách.

ANO

"Očkování je cesta. Samozřejmě sledujeme zatížení nemocnic. To je pro nás rozhodující kritérium, zejména intenzivní péče," řekl Jiří Mašek, kandidát hnutí ANO v Královéhradeckém kraji. 

SPOLU

"Ministerstvo není schopné představit krátkodobý a dlouhodobý plán, co udělat s covidem, když se situace bude stabilizovat, zlepšovat, zhoršovat. Anticovid tým ten plán má nachystaný, je na to připravený," uvedl Vlastimil Válek (TOP 09), kandidát koalice SPOLU v Jihomoravském kraji.

PIRSTAN

"Vláda nemá žádný plán. Za Piráty a STAN jsme těmi, kdo žádají právě tu přípravu a potom, aby se pokračovalo a postupovalo racionálně, ne populisticky," okomentovala Olga Richterová (Piráti), lídryně pražské kandidátky za PISTAN.

SPD

"Je potřeba zacílit na ochranu ohrožených skupin občanů, říkáme ne povinnému covid očkování a ne diskriminaci společnosti," sdělil předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který je lídrem kandidátky v Moravskoslezském kraji.

KSČM

"Budou muset všichni říct společně, co budeme uznávat. Jestli budeme uznávat protilátky, jestli budeme uznávat očkování. A jaká budou omezení pro neočkované," řekl Daniel Pawlas, kandidát KSČM v Moravskoslezském kraji.

ČSSD

"Očkování. To je jediné řešení. To znamená očkovat, očkovat, očkovat. A zkusit přesvědčit všechny kolem sebe, že očkovat dává smysl, že to neznamená, že vám dá Bill Gates do hlavy čip nebo že budete 5G vysílač," uvedl svůj názor vicepremiér Jan Hamáček, lídr kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji.

PŘÍSAHA

"Pro nás je krizová komunikace, občan musí vědět, jaká opatření budou následovat. Opatření nastavit tak, aby nedošlo už k žádnému lockdownu," řekl za Přísahu její předseda Robert Šlachta, který je lídr kandidátky v Jihomoravském kraji.

TSS

"Měli bychom léčit nemocné, chránit ohrožené a nechat zdravé lidi žít," uvedla Zuzana Majerová Zahradníková, lídryně pražské kandidátky TSS (Trikolóra, Svobodní a Soukromníci).

Aliance pro budoucnost

"Ta opatření, která, ať už české, nebo některé evropské vlády, přijaly, byla nepřiměřeně drastická, zlikvidovala průmysl, živnostníky a podnikatele všude jinde ve světě," řekl za Alianci pro budoucnost její předseda Pavel Sehnal, který je lídrem pražské kandidátky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz