Virus

Na Příbramsku se objevila nebezpečná ptačí chřipka, je přenosná na člověka

Na Příbramsku se objevila nebezpečná ptačí chřipka, je přenosná na člověka
Zdroj: profimedia.cz

V Česku se po více než čtyřech měsících v úterý objevilo nové ohnisko ptačí chřipky. Veterináři navíc ve středu informovali o tom, že jde o nebezpečný typ H5N1, který je přenosný na člověka.

Státní veterinární správa v úterý informovala o novém ohnisku ptačí chřipky. Podezření začali mít inspektoři poté, co chovateli z Příbramska zahynulo pět hus, u jedné kachny se navíc objevily příznaky typické pro tuto nemoc.

Laboratorní vyšetření ve čtvrtek ukázala, že jde o nebezpečnou variantu chřipky. "Laboratorní výsledky potvrdily, že se jedná o subtyp H5N1, který na rozdíl od H5N8 může být potenciálně přenosný na člověka. Předali jsme tuto informaci krajské hygienické stanici," uvedl pro TN.cz mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Virus H5N1 se vyznačuje vysokou nakažlivostí, úmrtností a rychlým šířením ptačí populací, ale také schopností infikovat a usmrtit člověka.

Související obsah

Kolem nového ohniska vznikne tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto oblastech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která omezí přesuny drůbeže a zakáží i pořádání hromadných akcí jako jsou burzy či výstavy ptactva.

V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí. První letošní ohnisko bylo potvrzeno 22. ledna v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Postupně přibylo 37 dalších ohnisek v chovech, která se nacházela jak v neevidovaných malochovech, tak v komerčních chovech. Poslední ohnisko v Mladé Boleslavi bylo potvrzeno 18. května. Od 26. července byla ČR oficiálně bez ptačí chřipky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz