Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Čechy stále trápí nízké důchody. Jak to má nová vláda vyřešit? HLASUJTE

Ještě šest dní zbývá do voleb do Poslanecké sněmovny. Jedním z důležitých témat pro voliče je sociální zabezpečení. Veřejnost prý trápí hlavně dlouhodobě nízké důchody, a to hlavně ty starobní. Reformu by si prý zasloužilo i výživné.

Důchody v Česku sice rostou, řada seniorů ale přesto stále žije na hranici chudoby.

"My nemáme v podstatě institut minimálního starobního důchodu. V tom jsme jedna z mála zemí v Evropě vůbec. A dochází tedy k paradoxním situacím, že lidé, kteří pracovali celý život a splnili tedy tu podmínku 35 let, tak odcházejí například s důchodem šest nebo sedm tisíc," podotkla Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů České republiky.

V loňském roce pobíralo téměř pět procent seniorů důchod nižší než 10 tisíc korun. A jen asi 19 procent mělo penzi vyšší než 18 tisíc. Podle ekonomů je jediným řešením důchodová reforma.

Související obsah

​"Mladí lidé nevědí, jak bude fungovat penzijní systém ve chvíli, kdy půjdou do důchodu. A ta obrovská nejistota se pak projevuje tím, že každý se snaží zajistit se na stáří," uvedl ekonom Štěpán Křeček. "Každá vláda slibuje, že udělá důchodovou reformu. Ale vždycky je to jenom nějaké štelování parametrů a žádná velká reforma. Důchody budou. Ale ten náhradový poměr bude mnohem menší než dneska," myslí si ekonom Dominik Stroukal.

​Dlouhodobě po změně legislativy volají odborníci také v oblasti výživného. Na neplatiče alimentů totiž stát prý prakticky nemůže. "Chtělo by to mít nějaký nástroj, aby se rodič opravdu k financím od toho povinného rodiče dostal. Samozřejmě je zde institut náhradního výživného, ale zase je to omezená doba," řekla Dagmar Vogtová, koordinátorka projektu Vaše výživné.

Důchody jsou tradičně jednou z nejvyšších výdajových položek ve státním rozpočtu. V tom na letošní rok ministerstvo financí na penze vyčlenilo více než 536 miliard korun. Na státní podpory šlo 52 miliard.

Plány politiků

Jak chtějí k důchodům přistupovat jednotlivé politické strany? Podívejte se na anketu TV Nova mezi kandidáty v podzimních sněmovních volbách.

ANO

"Zvyšování důchodů bude naší prioritou stále. Samozřejmě budeme podporovat výstavbu seniorského bydlení, budeme podporovat terénní péči. Pro rodiny zde máme navýšení příspěvku rodičovského na 400 tisíc," řekla lídryně kandidátky ANO v Libereckém kraji Jana Pastuchová.

SPOLU

"Není jisté, že bude na důchody. A to chceme řešit důchodovou reformou, která bude obsahovat mimo jiné třeba to, že lidé budou moci přispívat ze svých odvodů jedno procento přímo svým rodičům," uvedla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), lídryně pražské kandidátky koalice SPOLU.

PIRSTAN

"Jednak potřebujeme penzijní reformu, ale současně potřebujeme i mít představu, každý z nás, jaké v budoucnu patrně naše důchody budou," odpověděla Olga Richterová (Piráti), která je lídryní kandidátky PIRSTAN v Praze.

SPD

"Dostupnost bydlení pro všechny slušné lidi. A netýká se to jen mladých rodin s dětmi, ale také například seniorů. Chceme důstojné a spravedlivé invalidní, starobní, vdovské a sirotčí důchody, řekl předseda SPD Tomio Okamura, který je lídrem kandidátky v Moravskoslezském kraji.

KSČM

"Nemůžeme říkat, že to, že se navýší jenom peníze, pomůže. To v žádném případě. Musíme udělat opravdu komplexní a systémové řešení. Je potřeba přenastavit spoustu záležitostí," řekla kandidátka KSČM v Ústeckém kraji Hana Aulická Jírovcová.

ČSSD

"Zastáváme názor, že je potřeba ten celý systém sociálních dávek podrobit nějaké revizi. Nicméně se to musí dělat citlivě. Například pokud tady vydáváme deset miliard ročně na dávky na bydlení. Tak jestli těch deset miliard by nebylo smysluplněji použitých na výstavbu nájemních bytů," přiblížil ministr vnitra Jan Hamáček, lídr kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji.

Přísaha

"Pracovat se musí vyplatit. A je důležité, aby ti, kteří nepracují a dostávají sociální dávky, byli důsledně kontrolováni. Aby se kontroly z plánovaných změnily na namátkové," řekl lídr kandidátky Přísahy v Jihomoravském kraji Robert Šlachta.

TSS

"Naprosto zásadní zeštíhlit ty sociální dávky do jedné jediné. A to je ta dávka na člověka. Dále si myslím, že v rámci blahobytu téhle země musíme navrátit porodné všem maminkám," objasnila  Zuzana Majerová Zahradníková, lídryně pražské kandidátky koalice TSS (Trikolóra, Svobodní a Soukromníci).

Aliance pro budoucnost

"My se snažíme zasadit o to, aby byla poměrně bohatá ta střední třída. Aby si každý člověk mohl koupit vlastní bydlení, koupit dovolenou, koupit si i vzdělání pro své děti," uvedl lídr pražské kandidátky Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz