Zahraničí

Izrael mění pravidla. Očkování platí už jen půl roku, pak musí přijít třetí dávka

Izrael mění pravidla. Očkování platí už jen půl roku, pak musí přijít třetí dávka
Zdroj: TV Nova

Izrael zavádí od neděle nová pravidla pro takzvaný zelený pas. Dokument, který uděluje očkovaným proti koronaviru přístup na určitá místa, nově platí už jen 6 měsíců od druhé dávky očkování. Podle izraelských médií se změna dotkne až dvou milionů obyvatel, kteří dosud nebyli očkováni třetí dávkou vakcíny.

Část obyvatel devítimilionového Izraele se musí od neděle připravit na možné komplikace. Až dvěma milionům totiž právě přestal platit zelený pas, který jim umožňoval bez testování využívat služeb a vstupovat na různá místa a společenské události. Izrael se k tomuto kroku uchýlil, aby podpořil očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru, píše tamní zpravodajský web The Times of Israel.

Nově mohou Izraelci využívat výhod covidového zeleného pasu jen šest měsíců od druhé dávky. Novinkou je i pravidlo, že lidé, co covid-19 prodělali, musí dostat jednu dávku očkování proti koronaviru, aby na průkaz měli nárok. Všechny současné covidové pasy budou zrušeny a všichni obyvatelé musí získat nové prostřednictvím webových stránek nebo aplikace ministerstva zdravotnictví. 

Související obsah

Lidé, kterým jejich zdravotní stav neumožňuje očkování podstoupit, mohou zelený pas získat dočasně, pokud si zaplatí test a výsledek bude negativní. Svůj zdravotní stav musí v Izraeli prokazovat všichni lidé starší tří let, bezplatně se mohou testovat pouze děti do 12 let. Další pravidla a změny bude kabinet s ministerstvem zdravotnictví řešit v neděli.

Podle izraelského premiéra Naftali Benetta ještě Izrael nemá s koronavirem vyhráno. "Jsme v kritické fázi," prohlásil Benett nedávno. "Právě teď musíme být ohledně zeleného pasu přísní, opatrní a nenechat se uspokojit," uvedl Benett s tím, že všichni, kteří nejsou očkovaní, by tak měli učinit co nejdříve.

Související obsah

Izrael v pátek evidoval 45 412 aktivních případů koronaviru a reprodukční číslo s hodnotou 0,72. V těžkém stavu se tam nyní nachází okolo 600 nakažených, většina z nich není naočkovaná. Za celou dobu pandemie v zemi zemřelo 7778 lidí v souvislosti s koronavirem.

V Česku se lidé mohou oficiálně očkovat třetí dávkou od pondělí 20. září. Přeočkování je možné 8 měsíců po dokončeném očkování a je zcela dobrovolné. Nezáleží na věku, zaměstnání či zdravotním stavu.

Související obsah

Zdravotníci přesto k očkování třetí dávkou vydali několik doporučení. Je vhodné hlavně pro osoby s poruchami imunity, chronickými onemocněními a osobám starším 60 let.

Přeočkování je dále vhodné také pro zdravotníky a zaměstnance zařízení sociální péče. Tento týden očkování třetí dávkou pokračuje v některých domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz