Domácí

Češi si oblíbili kroužkování kandidátů. Patříte mezi ně? HLASUJTE

Češi si oblíbili kroužkování kandidátů. Patříte mezi ně? HLASUJTE
Zdroj: TV Nova

Už za pár dní začnou parlamentní volby. Ve středu pro voliče v karanténě na průjezdních stanovištích, ve čtvrtek pak mohou volit lidé v pobytových zařízeních, která hygienici uzavřeli. V pátek a v sobotu všichni ostatní. Výsledek nadcházejících voleb může podle odborníků značně ovlivnit kroužkování jednotlivých politiků na kandidátních listinách. Především u koalic.

Kroužkování je mezi Čechy oblíbeným nástrojem, jak do Poslanecké sněmovny dostat třeba místního lékaře, učitele nebo starostu. "Tím kroužkováním chtějí lidé naznačit, že je tam někde kandidát, který je poměrně známý, v jejich očích se osvědčil, a přesto ho ta strana v očích voličů uklidila pro voliče někam na nevolitelné místo na té kandidátce," vysvětlil pro TV Nova politický analytik Jiří Pehe.

"Ve stranách o moc bojují nejrůznější proudy a frakce, tak často se stává, že i kvalitní kandidáti se propadnou. Potom musí zasahovat voliči," řekl komentátor Lukáš Jelínek. Preferenční hlasy přitom mohou poslat do Sněmovny kandidáta i z posledního místa. To se stalo Dominiku Ferimu. Do Sněmovny se v posledních volbách dostal z 36. místa na kandidátce TOP 09.  

Související obsah

Dalším skokanem byl třeba Jan Chvojka z ČSSD. Voliči ale také mohou vysoce postaveného na kandidátce úplně odstřelit. Na kroužkování doplatil třeba Petr Bendl, kterého díky preferenčním hlasům přeskočil 31. na kandidátce ODS Martin Kupka.

"Často to nemusí působit produktivně, pan Faltýnek by si za svoje kontroverze zasloužil, aby zůstal mimo Poslaneckou sněmovnu," okomentoval Pehe. Nebezpečí v nadcházejících volbách hrozí podle politologů hlavně stranám, které kandidují v koalicích. Ten, kdo chce jednu stranu z koalice, může zakroužkovat jen její kandidáty. A tím zvýší její šance. 

Související obsah

Pro podporu určité politické strany v rámci volební koalice stačí zakroužkovat první čtyři kandidáty zvoleného uskupení. "Na tom mohou profitovat Starostové a Nezávislí, kteří mají řadu komunálních a regionálních osobností. Dlouhodobě získávají preferenční hlasy také lidovečtí kandidáti. U lidovců vždycky kroužkování fungovalo. Můžou se na společných kandidátkách dostat výše," okomentoval Jelínek. 

Pokud volič zakroužkuje víc než čtyři kandidáty, hlas se automaticky započítá celé koalici. 

Názory politiků

Co si o kroužkování myslí kandidáti do Poslanecké sněmovny a jak strany postupovaly při sestavování kandidátek? Podívejte se na anketu TV Nova mezi kandidáty v podzimních sněmovních volbách.

ANO

"Je to tradice a lidi mají možnost kroužkovat a to je dobře, vlastně ty hnutí a strany navrhují nějaké kandidáty, ale lidem se může líbit někdo jiný, takže já to podporuju," řekl TV Nova premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

PIRÁTI

"Prostě občané se rozhodnou komu svůj hlas tím kroužkem dají. My jsme sestavovali kandidátku po dohodě podle sil stran v jednotlivých krajích a do koaliční smlouvy jsme si dali, že nebudou vyzývat strany koalice Piráti a Starostové ke kroužkování," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš a lídr koalice PIRSTAN.

STAN

"My v koalici rozhodně nevyzýváme ke kroužkování, my jsme sestavili dobré kandidátky. Nicméně necháváme to na voličích. Třeba v Libereckém nebo Karlovarském kraji je ta pravděpodobnost přeskočení mnohem větší než třeba v tak velkých krajích, jako je Středočeský nebo Praha," řekl za STAN Petr Gazdík (PIRSTAN).

SPD

"Při sestavování kandidátek nijak kroužkování neřešíme. Kroužkování je slabým pokusem o nápravu současného, ne příliš dobrého volebního systému, jelikož občané nemohou volit kandidáty přímo," vysvětlil strategii strany SPD její lídr Tomio Okamura.

KSČM

"Kandidátka je návrh krajské stranické struktury, volič to někdy může vidět jinak. Já bych nerad vzpomínal sám na sebe, ale v různých krajích se přeskakovalo, například bývalý předseda strany," řekl ke kroužkování za KSČM Jiří Dolejš.

ČSSD

"Myslím si, že je to moc dobře, protože lidé mají možnost si vybrat mezi jednotlivými kandidáty a preferují zcela určitě známost těch kandidátů. Tyto volby zcela určitě prokáží právě díky preferenčním hlasům a preferencím, možná s výsledky docela zamotají, především v těch koalicích," sdělil TV Nova Jan Birke z ČSSD.

ODS

"V těch volbách bude suverénem volič, ten rozhodne, koho chce, aby ho v Poslanecké sněmovně zastupoval. Politik, který se bojí kroužkování, který by chtěl, aby to nějaká stranická centrála řešila, tak je odkázán k nezdaru," vyjádřil se Jan Skopeček z ODS (SPOLU).

TOP 09

"Vůbec si nezakazujeme kroužkování, na druhé straně k tomu nevybízíme. Není možné se tady dívat jeden na druhého skrze prsty, jestli tam bude třeba zvolen poslanec na jinou stranu," odpověděla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (SPOLU).

KDU-ČSL

"My to vidíme jako možnost pro voliče, pokud třeba někdo je dlouhodobě zaujal v té kampani nebo je to někdo, koho znají třeba osobně, tak aby mu dali ten preferenční kroužek. My v rámci koalice SPOLU neřešíme nějaká omezení nebo doporučení ke kroužkování," řekl šéf KDU-ČSL Marian Jurečka (SPOLU).

Politici prozradili, jak postupovali při sestavování kandidátek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz