Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volby by teď vyhrálo ANO, KSČM by se do Sněmovny dostala s odřenýma ušima

Do voleb do Poslanecké sněmovny zbývá poslední týden. Podle průzkumu volebních preferencí z konce září to vypadá, že nejsilnější stranou zůstává hnutí ANO, které od posledního průzkumu ještě mírně posílilo. Křesla by si rozdělilo šest subjektů, zbytek stran by se do Sněmovny nedostal.

Volby jsou už za dveřmi. Kdyby se uskutečnily na konci září, zvítězilo by v nich hnutí ANO v čele se současným premiérem Andrejem Babišem, jak vyplývá z průzkumu agentury SANEP. Oproti začátku září si hnutí polepšilo o 0,4 %, aktuálně by tak ve volbách získalo 26,1 % hlasů.

Na druhém místě by skončila koalice SPOLU, skládající se z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a to se ziskem 20,7 %. Průzkum volebních preferencí tak naznačuje, že hnutí ANO má poměrně výrazný náskok.

"Koaličnímu uskupení SPOLU se ale daří porážet ANO prozatím hned ve třech krajích, a to v kraji Jihočeském, Středočeském a v Praze," uvedla agentura. Na třetím místě by se ocitla koalice PIRSTAN tvořená Piráty a Starosty a nezávislými, získala by 18,3 %, což je o půl procenta více než na začátku září.

Zdroj: SANEP

​Čtvrté místo by obsadilo hnutí SPD vedené Tomiem Okamurou s 10,2 %. Průzkumy ukazují, že má pevné a stálé voličské jádro. Mírný nárůst zaznamenali sociální demokraté, kteří by obdrželi 6,1 %, tzn. o 0,2 % více než na začátku září. Obhájili by tak své místo v Poslanecké sněmovně.

Těsně by se do dolní komory parlamentu dostali i komunisté s 5 %. Žádný další politický subjekt přes hranici pro vstup do Sněmovně neprošel. Aktuálně by se tam tudíž nedostala koalice TSS (Trikolóra/Svobodní/Soukromníci), hnutí Volný blok, Přísaha, Aliance pro budoucnost nebo Zelení.

Související obsah

​Kromě preferencí jednotlivých stran nebo koalic agentura SANEP také ukázala preference lídrů kandidátek stran ve vybraných krajích. V Ústeckém kraji srovnala Andreje Babiše s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Z duelu jasně vyšel jako vítěz současný premiér se 30,4 %, tedy dvojnásobkem zisku Bartoše.

V Jihomoravském kraji má navrch předseda ODS Petr Fiala (20,5), lídr Přísahy Robert Šlachta z preferencí vyšel se 6 %. Ve Středočeském kraji získal předseda STAN Vít Rakušan 21,5 %, předseda ČSSD Jan Hamáček 5,9 %. Výsledky "souboje lídrů" v dalších krajích naleznete v galerii na konci článku.

Průzkum byl proveden ve dnech 23. až 30. září a zúčastnilo se ho 1897 respondentů starších 18 let. Vzorek agentura vybírala pomocí kvót, které odpovídají sociodemografickému rozložení obyvatel celé ČR.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz