Domácí

Babiš si měl poslat přes daňové ráje stamiliony. Nakoupil za ně luxusní sídla

Premiér Andrej Babiš (ANO) si měl před lety přes své offshorové firmy poslat téměř 400 milionů korun a koupit si za ně luxusní nemovitosti ve Francii. Upozornil na to web investigace.cz na základě informací mezinárodní sítě investigativních novinářů. O případu informují média po celém světě. Babiš odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Premiér Andrej Babiš čelí další kauze. Podle webu investigace.cz, který se opírá o zjištění globálního projektu Pandora Papers, na němž se podílí mezinárodní síť investigativních novinářů, si měl v roce 2009 přes své offshorové firmy (sídlící v daňových rájích) poslat 15 milionů eur, tedy zhruba 380 milionů korun.

Za ně pak měl nakoupit 16 luxusních nemovitostí ve Francii, včetně zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží. Odborníci tvrdí, že tato transakce nese znaky praní peněz. "Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala," konstatoval konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba.

Související obsah

​Po tolika letech operace vyplula na povrch díky tomu, že z panamské právní kanceláře Alcogal, která pro Babiše měla založit firmu, unikly dokumenty. Ty získala právě síť investigativních novinářů.

Andrej Babiš popírá, že by se dopustil čehokoliv nezákonného. "Čekal jsem, co na mě těsně před volbami vytáhnou, aby mě poškodili a ovlivnili české volby. Neexistuje žádná kauza, kterou by na mě mohli vytáhnout za dobu, co jsem v politice. Nikdy jsem neudělal nic nezákonného ani špatného, ale to jim nebrání v tom, aby mě zase zkusili očernit a ovlivnit tak české parlamentní volby," vyjádřil se na facebooku.

No a je to tady. Čekal jsem, co na mě těsně před volbami vytáhnou, aby mě poškodili a ovlivnili české volby. Neexistuje...

Posted by Andrej Babiš on Sunday, October 3, 2021

"Ty peníze odešly z české banky, byly to moje peníze a přišly zase do české banky," ohradil se Babiš ostře v nedělní debatě na CNN Prima News.

O tom, že premiér vlastní zámořské společnosti sídlící v daňových rájích, informují média po celém světě, mezi nimi BBC, The Guardian, Deutsche Welle, AFR, CBC a další. Sociální sítě také okamžitě zaplavily reakce politiků.

"Andrej Babiš musí doložit, že na transakci použil zdaněné peníze. Pokud ne, nemá právo být v politice a starat se o peníze daňových poplatníků," napsal předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala.

Související obsah

​"Zámeček na francouzské riviéře. Koupený tajně přes daňové ráje. Únikový plán má Babiš připravený. Dopřejme mu prosím užít si ho za necelý týden tím, že jej porazíme ve volbách. Interpol si jej tam jistě posléze najde…," vyjádřil se předseda STAN Vít Rakušan (PIRSTAN).

Nejen Babišovy transakce odhalil projekt Pandora Papers. Daňové ráje podle jeho zjištění mají využívat další tři desítky miliardářů a světových lídrů, mezi nimi například bývalý britský premiér Tony Blair.

cej, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz