Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Podnikání v Česku je plné problémů. Co vás nejvíce štve? ANKETA

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží a televize Nova se každý všední den zaměřuje na jedno ze 13 klíčových témat. Jedním z takových témat, které každý den řeší spousta Čechů, je podnikání. Velké podnikatele i malé živnostníky štve řada věcí. Politické strany slibují, že je po volbách změní.

Do voleb zbývají jen čtyři dny a televize Nova se podívala na další téma, které by mohlo zamíchat politickými kartami. Tím je podnikání. Podnikatelům na současném stavu vadí například nedostatek zaměstnanců. Skloňované je i téma nadměrné byrokracie.

Firmy ve velkém trápí i povinné vysoké sociální odvody za zaměstnance. Ty má Česká republika dokonce šesté nejvyšší v rámci OECD. Podnikání navíc patří k těm odvětvím, které naplno zasáhla pandemie koronaviru. A zpět do normálu se vrací jen pomalu. Například jen v gastronomii se tržby kvůli covidu propadly asi o 37 procent. 

Pro řadu podnikatelů začínají být problémem i vzrůstající ceny energií a potravin. To řeší hlavně restaurace, které následně musí zvedat cenu jídla a pití. Velkým tématem je také elektronická evidence tržeb neboli EET. 

Zeptali jsme se lidí, co nejvíce komplikuje podnikání v Česku:

Názory politiků

Jaké řešení slibují zástupci politických stran, hnutí a koalic? Na to odpověděli v anketě TV Nova.

ANO

"V rámci pracovníků například u Ukrajiny zabezpečíme rychlejší vyřizování víz a prodloužení lhůt pro trvání víza. Co se týká průmyslu a obecně přechodu na zelenou tranzici, tak tam je to jednoznačné, musíme postupně přecházet," řekl Karel Havlíček (za ANO), lídr kandidátky hnutí ANO ve Středočeském kraji.

SPOLU

"Digitalizace, odstranění regulací a zjednodušení daňového systému například prostřednictvím zvýšení limitu pro povinnou platbu DPH na dva miliony korun nebo snížení povinných sociálních odvodů," uvedl Jan Skopeček (SPOLU), lídr kandidátky pro Prahu za ODS.

PIRSTAN

"My chceme rozjet inovace, investice do výzkumu, snížit byrokracii podnikání, zjednodušit podnikání, automatizovat, robotizovat," plánuje Martin Jiránek (PIRSTAN), lídr kandidátky v Královéhradeckém kraji za Piráty.

SPD

"SPD podporuje snížení daňového zatížení živnostníkům, zaměstnancům, drobným českým podnikatelům a malým českým firmám," vyjmenoval Tomio Okamura (SPD), lídr kandidátky Moravskoslezského kraje.

Co všechno nám na kameru slíbili politici za zlepšení pro podnikatele před volbami?:

KSČM

"Určitě problém podnikatelů jsou náklady na zaměstnance, chápeme, že je trápí ty odvody, což dělá 36 procent. My zase musíme myslet i na ten důchodový systém i na státní rozpočet. Takže určitě souhlasíme s tím, že bychom se o tom měli bavit a určitě to řešit třeba nějakým daňovým mixem," řekla Květa Matušovská (KSČM), lídryně kandidátky pro Pardubický kraj.

ČSSD

"Určitě je potřeba se podívat na to, kolik živnostníci odvádí na sociálním a zdravotním pojištění, protože ono je to vlastně ve finále k jejich škodě, protože oni potom s hrůzou zjistí, když mají jít do důchodu, že nemají vlastně naspořeno," uvedl Jan Hamáček (ČSSD), lídr kandidátky pro Středočeský kraj.

Přísaha

"My přicházíme se dvěma návrhy. A to je zvednutí paušální daně z milionu na dva miliony, tím pádem dojde k odbyrokratizování. A platby DPH z milionu na dva miliony," plánuje Robert Šlachta (Přísaha), lídr kandidátky pro Jihomoravský kraj.

TSS

"My chceme zjednodušit tu přebujelou byrokracii, chceme zrušit EET, chceme zrušit kontrolní hlášení a hlavně chceme snížit daně," uvedla Zuzana Majerová Zahradníková (TSS), lídryně kandidátky pro Prahu.

Aliance pro budoucnost

"My si myslíme, že soukromý sektor to zvládne, ale potřebuje, aby ten státní sektor zmenšil vliv, aby stát neignoroval jakoukoliv formou, včetně dotací, do toho soukromého sektoru," prohlásil Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost), lídr kandidátky v Praze.

Stále platí bezpečnostní povinnosti například při vstupu do restaurací u nás:

Zdeněk Drgáč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz