Domácí

Epidemie v Česku zrychluje. V úterý přibylo přes tisíc nakažených

Počet nových případů nákazy koronavirem v úterý překonal 1 tisíc. Konkrétně laboratoře odhalily 1108 nových případů. Jde o největší nárůst počtu nakažených od 18. května. Reprodukční číslo se drží nad 1,3. V jiných evropských zemích se ovšem nákaza šíří ještě rychleji.

Reprodukční číslo v Česku mírně vzrostlo z 1,31 na 1,33. V nemocnicích leží 267 lidí, v těžkém stavu je 47 z nich. V úterý bylo provedeno 21 793 PC testů a 29 220 antigenních testů, ty odhalily 1108 nově nakažených. Za poslední týden přibylo v zemi 49 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Nejhůře je aktuálně na Českobudějovicku, kde za posledních sedm dnů přibylo na 100 tisíc obyvatel 117,5 nakažených. Špatná je situace také na Mělnicku a Opavsku, kde evidují narůst o 96 nemocných na 100 tisíc lidí za týden.

Související obsah

Počty nově nakažených se začaly zvedat už na konci prázdnin. Hned na začátku září pak přírůstky přesáhly 500 případů za den. Velmi vysoká byla čísla celý měsíc a na jeho konci už hygienici evidovali dokonce přes 900 nově nakažených za jediný den.

Koronavirus se rychle šíří po celém světě

Přesto však naše země není v porovnání s jinými státy na tom tak špatně. Je ale patrné, že koronavirus se s příchodem podzimu nyní rychle šíří zejména Evropou, kde rychle přibývá nemocných.

​Aktuálně nejhůře je podle statistik webu Our World in Data v Srbsku. Denní přírůstky v přepočtu na milion obyvatel za poslední týden tam mají nejvyšší z celého světa. Vážná je situace také v Černé Hoře, která se řadí na druhé místo v počtu nově nakažených na milion lidí za posledních sedm dnů, a problémy má rovněž Litva.

Zatímco na jaře Česko obsazovalo v počtu nových případů i úmrtí na milion obyvatel přední příčky v celosvětovém srovnání, zatím si oproti jiným státům stojí poměrně dobře. Horší situace totiž panuje ve více než čtvrtině zemí.

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové jsou důležité čtyři faktory, které napoví, že se pandemie znovu rozjíždí. "Pozná se to podle počtu nakažených za sedm dnů, procenta pozitivity provedených testů, počtu hospitalizovaných a rychlosti nárůstu nakažených," shrnula.

Související obsah

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) však zvažuje, zda kvůli vývoji epidemie nezpřísní opatření. Jednat o tom plánuje ve druhé polovině týdne. Svrčinová apeluje na lidi, aby nosili roušky a při vstupu na hromadné akce se nechali otestovat nebo byli očkovaní.

Postcovidový syndrom trápí i Čechy. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz