Koronavirus

Záhada covidových prstů vyřešena. Vědci už ví, proč se u některých lidí objevily

Záhada covidových prstů vyřešena. Vědci už ví, proč se u některých lidí objevily
Zdroj: Profimedia

Vědci věří, že dokážou vysvětlit, proč se u některých lidí jako příznak koronavirové nákazy objevují tzv. covidové prsty. Podle nejnovější studie uveřejněné v British Journal of Dermatology jde o vedlejší účinek, kterým má tělo dávat najevo, že přepnulo do režimu útoku, aby zahnalo virus.

Tzv. covidové prsty jsou reakcí konkrétní části imunitního systému na nákazu novým typem koronaviru. U některých lidí jde o jediný symptom značící přítomnost covidu-19 v těle. Tímto způsobem má tělo dávat najevo, že se snaží vytlačit virus z těla. Takové jsou zjednodušeně závěry vědců, jejichž poznatky shrnuje British Journal of Dermatology.

Covidové prsty postihují pacienty bez ohledu na věk, častěji se ale objevují u dětí a mládeže. Doprovází je zpravidla zarudlé hrbolky na prstech dolních končetin. Většinou se s tímto symptomem lidé vyrovnávají bez větších potíží, u někoho se ale může objevit i extrémně svědivá a bolestivá vyrážka či puchýřky a další otoky. Výjimkou nejsou ani hnisavá ložiska.

Své o tom ví i třináctiletá Sofia ze Skotska. Kvůli nateklým a zarudlým prstům sotva dokázala chodit nebo nosit boty. Při delších procházkách se dokonce musela spoléhat na invalidní vozík, informuje BBC.

Související obsah

​Nejnovější zjištění vědců, založená na krevních a kožních testech, naznačují, že ve hře mohou být dvě části imunitního systému. Obě zahrnují mechanismy, které tělo používá v boji proti koronaviru. Jeden z nich je antivirový protein nazývaný interferon typu 1 a druhý je typ protilátky, která omylem u lidí napadá nejen virus, ale i vlastní buňky a tkáně. Podle expertů z pařížské univerzity svou roli ale sehrávají i buňky ohraničující malé cévy. Ty zásobují postižené oblasti.

Vědci doufají, že nálezy pomohou pacientům i jejich lékařům lépe porozumět tomu, co se v těle odehrává. "Potvrzení příčiny pomůže vyvinout novou léčbu, která by ji efektivněji zvládla," upozorňuje britský pediatr Ivan Bristow.

Doktorka Veronique Batailleová, konzultantka dermatologů a mluvčí British Skin Foundation, uvádí, že covid prsty se objevovaly v rané fázi pandemie poměrně často, ale v současné vlně, kdy převažuje varianta delta, se vyskytuje méně. Důvodem může být to, že se nechalo více lidí očkovat nebo mají nějakou ochranu před covidem-19 již z minulosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz