Koronavirus

Zájem Čechů o vakcínu zeslábl na minimum. Viroložka kritizuje vládu

Zatímco počty nakažených stoupají, zájem o očkování v Česku klesá. Začátkem srpna zdravotníci denně využili až 50 tisíc dávek, teď jen 8000. Navíc očkovat se stále nenechalo přes 400 tisíc seniorů nad 60 let, tedy těch, kteří jsou vážným průběhem nemoci nejvíc ohrožení.

Přesvědčit o důležitosti očkování i ty, kteří ho dlouhodobě odmítají. To je úkol, který má stále na stole ministerstvo zdravotnictví.

"My jsme rozjeli další fázi kampaně. Snažíme se vysvětlovat, vyvracet různé mýty a dezinformace. Cílem je dosáhnout těch 75 procent," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ukončené očkování má u nás necelých šest milionů lidí. Celkem zdravotníci aplikovali téměř 11 milionů a 900 tisíc dávek. Aktuální proočkovanost je 67 procent. A vakcín je prý stále dostatek.

Související obsah

Pomoci by měl i nový distributor. Ten bude zajišťovat dodávky vakcín praktickým lékařům. "Pro každého praktického lékaře bude možné přijmout menší balení. I samotný výrobce přistupuje na menší objemová balení," řekl šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Případná další vlna může být velkou hrozbou pro neočkované starší lidi a další členy rizikových skupin.

"Pokud by se nám podařilo alespoň polovinu z nich přesvědčit k očkování, tak by to určitě významně mohlo ovlivnit zaplnění nemocnic," doplnil Chlíbek.

Související obsah

​"Mně překvapilo, že vláda od června rezignovala na doporučování zvýšení frekvence očkování. To je naše velká mezera oproti jiným státům," domnívá se viroložka Ruth Tachezy.

Většina velkokapacitních center zavřela už na začátku září. Jedno z posledních je v Praze na Chodově. Jeho dveře se definitivně zavřou 26. října. "My jsme do úterního večera podali přes 58 tisíc dávek. V letních měsících jsme očkovali kolem 1100 lidí denně, nyní očkujeme 350," vypočítala Markéta Šenkýřová, mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), jenž očkování na Chodově zajišťuje.

Někteří lidé přichází už pro třetí dávku. Těch lékaři aplikovali už přes 11 tisíc. Lékaři ji zatím doporučují hlavně seniorům a chronicky nemocným.

Zdeněk Drgáč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz