Zahraničí

Kurz měl brát úplatky. Rakouským kancléřem zůstanu, tvrdí

Rakouský kancléř Sebastian Kurz odmítá obvinění z korupce a zpronevěry veřejných peněz. Nehodlá odejít ze své funkce. Rakouská prokuratura tvrdí, že bral úplatky a zneužil politické důvěry.

Vždy důsledně dbal na svůj obraz. Jenže pečlivě budovaná image slušňáka teď utrpěla tvrdou ránu. "Samozřejmě, že zůstanu kancléřem. Ani při nejlepší vůli si nedovedu představit nic jiného. Všechny tyto výtky, které tu jsou, jsou namířeny proti pracovníkům ministerstva financí,“ tvrdí rakouský kancléř.

Kurz a jeho spolupracovníci jsou obviněni z toho, že v době, kdy usiloval o kancléřský post, nechával za státní peníze vydávat průzkumy preferencí, které byly upravené v jeho prospěch. Policisté kvůli tomu provedli řadu razií. Třeba i v sídle Kurzovy strany, na úřadě vlády a na ministerstvu financí.

"Jsme svědky vážných incidentů a došlo k řadě domovních prohlídek. Zvláště u takovýchto incidentů je důležité zamyslet se nad základy našeho právního státu,“ prohlásil rakouský prezident Alexandre Van der Bellen.

Související obsah

Opoziční strany už vyzvaly Kurze k rezignaci a usilují o vyvolání hlasování o nedůvěře vlády. Aféra už ale vadí i koaličním Zeleným. Ti zpochybnili způsobilost Kurze vykonávat kancléřskou funkci a je možné, že budou požadovat jeho výměnu.

Afér kolem kancléře je za dobu jeho působení už několik. Podezřelý je například z toho, že loni lhal před vyšetřovacím výborem v parlamentu. Se svým současným kabinetem zatím všechny aféry ustál. Podle komentátorů je ale ta současná zatím nejvážnější.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz