Domácí

Kuriózní volební místa: Češi volí v kostele, muzeu nebo na psychiatrii

Při letošních volbách jsou některá volební místa kuriózní. Volit můžou lidé v kostele, v pavilonu psychiatrické nemocnice i 1055 metrů nad mořem. Volit mohli i vězni či pacienti nemocnic.

Třeba v Horních Jasénkách na okraji Vsetína se mohou lidé při hlasování rovnou i pomodlit. Volební místnost tam totiž mají přímo v kostele. "To prostředí je tady velmi důstojné,“ myslí si jeden z voličů.

V Jihlavě zase mohou volit třeba v jednom z pavilonů psychiatrické nemocnice. "Já jsem tady jak doma,“ zavtipkoval jeden z lidí, kteří přišli k volbám. O pár ulic dál si zase lidé při hlasování mohou prohlédnout trolejbusy a autobusy, volební místnost je tam totiž přímo v jihlavském dopravním podniku. V Nečtinách na Plzeňsku volí lidé v regionálním muzeu.

Nejmenší volební obvod u nás je ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku. "Teď máme 15 voličů,“ tvrdí předseda tamní volební komise František Plášil. Třetina voličů k volbám přijela v pátek odpoledne najednou v jednom autě.

V Horní Malé Úpě v Krkonoších si zase před hlasováním dáte pořádný horský výšlap. Mají tam nejvýše položenou volební místnost u nás. Přesně 1055 metrů nad mořem. "Plno lidí nám to i závidí,“ tvrdí jeden z voličů.

Související obsah

Volí se i v nemocnicích a vězeních

Paní Hájková si myslela, že odvolí ještě doma, ale její sedmidenní dvojčata Alex a Jakub byla proti, a tak volili společně přímo ve zlínské porodnici. "Nečekala jsem, že to bude takhle komplikované," řekla. "Letos se přihlásilo rekordně vysoké číslo zájemců o volby, celkem 53 lidí," uvedla mluvčí zlínské nemocnice.

Například ve věznici v Rýnovicích se ze 450 vězňů rozhodla jít k volbám celá třetina. "Aby byly v České republice nějaké dobré zákony,“ popsali své důvody pro volbu vězni.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz