Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Zajímavosti voleb: Poražení, vítězové a bratři poprvé ve Sněmovně

Letošní volby do Poslanecké sněmovny přinesly několik zajímavých výsledků. Některé strany jsou překvapeny příjemně, jiné naopak výsledky zklamaly. Ve Sněmovně se například poprvé v historii objeví bratrská dvojice, Tomio Okamura (SPD) bude v práci potkávat svého bratra Hayata (KDU-ČSL).

Napínavé souboje a nečekané výsledky přinesly letošní volby do Poslanecké sněmovny. Celkový vítěz voleb je nakonec koalice SPOLU, pohled na detailní čísla ale odhaluje řadu dalších vítězů a poražených.

Vítězové

Do Sněmovny se letos poprvé podívá řada poslanců. Mezi nimi bude i Hayato Okamura, který kandidoval za KDU-ČSL v koalici SPOLU. Ukázat mu pracovní prostředí může jeho politicky zkušenější bratr Tomio, předseda SPD. Bratři Okamurové tak v dolní komoře nahradí jinou sourozeneckou dvojici, Olgu Richterovou a Mikuláše Ferjenčíka (oba Piráti). Zatímco Richterová se do Sněmovny dostala, tak její bratr bude muset poslaneckou lavici vyklidit.

V kariéře poslance bude naopak i nadále pokračovat Marek Benda (ODS), který ve Sněmovně zasedá už od roku 1990. Zůstává tak nadále nejdéle sloužícím poslancem v historii Česka. V dolní komoře chyběl jen v letech 2002 až 2004.

Nejvíce preferenčních hlasů získal předseda hnutí STAN Vít Rakušan (PIRSTAN), jehož jméno zakroužkovalo téměř 60 tisíc voličů ve Středočeském kraji. Na druhém místě skončila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, kterou v Praze kroužkovalo 49 tisíc voličů. Až za ní skončil předseda ODS Petr Fiala (SPOLU), který získal hlas od 38 515 voličů v Jihomoravském kraji. Těsně za ním skončil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého volilo 38 277 voličů v Ústeckém kraji.

Poražení

Poslanecká sněmovna se letos dočká velké obnovy. Poprvé v historii samostatné České republiky v ní nezasednou poslanci za ČSSD a KSČM. Po 25 letech tak ve Sněmovně nebude například Vojtěch Filip (KSČM) a končí také Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Nečekanou katastrofou volby skončily i pro poslance Pirátů. Strana se sice v koalici se Starosty dostala do Poslanecké sněmovny, ale ze 37 mandátů jich 33 získalo hnutí STAN. O místo přišel například Vojtěch Pikal nebo Ondřej Profant.

Související obsah

​Z Poslanecké sněmovny také zmizí poslanec SPD Miloslav Rozner, který se proslavil výrokem o zabrušování a vybrušování.

Překvapení

Naopak dominanci Starostů zřejmě nečekali ani oni sami. Například v Praze se na čtvrté místo dostala starostka městské části Praha-Satalice Milada Voborská (STAN), která původně kandidovala až na 16. místě. Z 14. místa kandidátky v Moravskoslezském kraji se do Poslanecké sněmovny podívá i starostka obce Kunčice pod Ondřejníkem Michaela Šebelová, která se dostala až na první místo.

Rekordmanem je hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO), kterého voliči vykroužkovali až z 22. pozice.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021. Podívejte se na jejich průběh:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz