Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Státní komise potvrdila výsledky voleb. Bude možné podat stížnost

V pondělí ráno se sešli členové Státní volební komise, aby projednali výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Na následné tiskové konferenci je oficiálně potvrdily, v úterý by měla být podoba voleb zveřejněna ve Sbírce zákonů a bude možné podávat stížnosti u Nejvyššího správního soudu. Podle náměstka ministra vnitra volby proběhly v pořádku, doprovázely je jen drobné konflikty, které se mimo jiné týkaly i roušek a respirátorů.

Na ministerstvu vnitra ráno zasedla Státní volební komise v čele s Janem Hamáčkem, předsedou ČSSD a ministrem vnitra. Tématem jednání byly volby do Poslanecké sněmovny, které se uskutečnily v pátek a sobotu.

"Státní volební komise projednala výsledky. V současnosti se zápis a sdělení připravuje pro podpisy a zveřejnění ve Sbírce zákonů. Volby proběhly bez komplikací, řešili jsme pouze dílčí problémy během hlasování, tzn. drobné konflikty ve volebních místnostech a zdravotní indispozice," prohlásil na tiskové konferenci náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy Petr Vokáč.

Konflikty se mimo jiné týkaly i nošení roušek a respirátorů. Jednalo se o zhruba 50 případů.

Související obsah

"Za Český statistický úřad (ČSÚ) můžu říct, že zpracování výsledků proběhlo bez komplikací. Poskytovali jsme metodickou pomoc, když si volební komise nebyly něčím jisté. V jednom okrsku v Brně-venkov nás požádali o opravu, protože zapomněli uvést přednostní hlasy pro koalici SPOLU. Nemělo to ale žádný vliv na přepočet mandátů," doplnila jej místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

​Vyhlášení a uveřejnění výsledků voleb patří mezi hlavní činnosti Státní volební komise. Podle Vokáče by měly být zveřejněny ve Sbírce zákonů v úterý, poté bude možné v desetidenní lhůtě napadnout hlasování nebo výsledky voleb u Nejvyššího správního soudu.

Například druhé kolo voleb prezidenta republiky, uskutečněné v lednu 2018, napadlo hned 70 stížností. Žádné z nich ale Nejvyšší správní soud nevyhověl. Při první přímé volbě prezidenta v roce 2013 se soud zabýval dokonce více než stovkou stížností.

Více o výsledcích voleb do Poslanecké sněmovny se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz