Volby

Volby pohledem ČSÚ: Češi kroužkovali hlavně Rakušana, v Čilé odvolili všichni

Český statistický úřad (ČSÚ) připravil souhrn nejzajímavějších dat ze sobotních voleb. Upozornil zejména na to, že volební účast byla vůbec nejvyšší od roku 1998. V Čilé na Rokycansku dokonce došli k volebním urnám všichni obyvatelé, kteří mohli hlasovat.

Český statistický úřad (ČSÚ) ukončil zpracování výsledků voleb do Poslanecké sněmovny přepočtem hlasů na mandáty. Volební účast dosáhla 65,43 %, v poslaneckých lavicích zasedne historicky nejvíce žen.

Ve volbách usilovalo o přízeň voličů celkem 22 politických stran, hnutí a koalic, na jejichž kandidátních listinách bylo zapsáno 5 242 kandidátů, 3 584 mužů a 1 658 žen. Zákonnou hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny překonaly celkem čtyři volební strany.

Průměrný věk zvolených poslanců a poslankyň je podle ČSÚ 49,84 let. Nejstaršímu je 77 let, nejmladšímu 27 let. Ve Sněmovně usedne 75 % mužů a 25 % žen. "Čtvrtinové zastoupení žen je rekordní. V poslaneckých lavicích usedne vůbec nejvíce žen v novodobé historii samostatné České republiky," upozornila Eva Krumpová, první místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Související obsah

​Voliči ve sněmovních volbách mohli využít přednostní hlasy. Nejvíce jich získal předseda STAN Vít Rakušan (59 792), jehož hnutí vytáhlo do volebního boje společně s Piráty. Následovali dva z lídrů vítězné koalice SPOLU, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (49 074) a předseda ODS Petr Fiala (38 515), se kterým úspěšné koalice počítají jako s budoucím premiérem.

K volbám dorazilo 65,43 % voličů. "Volební účast přesahující 65 % je vůbec nejvyšší volební účastí ve sněmovních volbách od roku 1998," upozornil Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Na území ČR zaznamenali nejvyšší účast v obci Čilá na Rokycansku, kde k volbám přišlo 100 % voličů, nejméně voličů, 26,58 %, využilo volebního práva v obci Obrnice na Mostecku.

Poslední okrsek byl zpracován v sobotu ve 22:24.

V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz