Volby

Volby pohledem ČSÚ: Češi kroužkovali hlavně Rakušana, v Čilé odvolili všichni

Český statistický úřad (ČSÚ) připravil souhrn nejzajímavějších dat ze sobotních voleb. Upozornil zejména na to, že volební účast byla vůbec nejvyšší od roku 1998. V Čilé na Rokycansku dokonce došli k volebním urnám všichni obyvatelé, kteří mohli hlasovat.

Český statistický úřad (ČSÚ) ukončil zpracování výsledků voleb do Poslanecké sněmovny přepočtem hlasů na mandáty. Volební účast dosáhla 65,43 %, v poslaneckých lavicích zasedne historicky nejvíce žen.

Ve volbách usilovalo o přízeň voličů celkem 22 politických stran, hnutí a koalic, na jejichž kandidátních listinách bylo zapsáno 5 242 kandidátů, 3 584 mužů a 1 658 žen. Zákonnou hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny překonaly celkem čtyři volební strany.

Průměrný věk zvolených poslanců a poslankyň je podle ČSÚ 49,84 let. Nejstaršímu je 77 let, nejmladšímu 27 let. Ve Sněmovně usedne 75 % mužů a 25 % žen. "Čtvrtinové zastoupení žen je rekordní. V poslaneckých lavicích usedne vůbec nejvíce žen v novodobé historii samostatné České republiky," upozornila Eva Krumpová, první místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Související obsah

​Voliči ve sněmovních volbách mohli využít přednostní hlasy. Nejvíce jich získal předseda STAN Vít Rakušan (59 792), jehož hnutí vytáhlo do volebního boje společně s Piráty. Následovali dva z lídrů vítězné koalice SPOLU, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (49 074) a předseda ODS Petr Fiala (38 515), se kterým úspěšné koalice počítají jako s budoucím premiérem.

K volbám dorazilo 65,43 % voličů. "Volební účast přesahující 65 % je vůbec nejvyšší volební účastí ve sněmovních volbách od roku 1998," upozornil Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Na území ČR zaznamenali nejvyšší účast v obci Čilá na Rokycansku, kde k volbám přišlo 100 % voličů, nejméně voličů, 26,58 %, využilo volebního práva v obci Obrnice na Mostecku.

Poslední okrsek byl zpracován v sobotu ve 22:24.

V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz