Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Zemanův stav komplikuje povolební situaci. Fiala o schůzi zatím žádat nebude

Zemanův stav komplikuje povolební situaci. Fiala o schůzi zatím žádat nebude
Zdroj: Profimedia

Volby do Poslanecké sněmovny jsou za námi, v průběhu tohoto týdne začne jednání o programu budoucí vlády, na které se vítězná koalice SPOLU chce podílet s koalicí Pirátů a Starostů. Dohoda o nové vládě může se očekává brzy, kdy ale bude jmenovaná, záleží do určité míry na prezidentu Miloši Zemanovi, kterému se ale výrazně zhoršil zdravotní stav. Sledujte povolební dění v naší on-line reportáži, kterou naleznete níže v článku.

Dosavadní premiér Andrej Babiš (ANO) se již v sobotu nechal slyšet, že pokud jej prezident pověří sestavením vlády, pokusí se vyjednávat s koalicí SPOLU. Její zástupci ale s členy koalice PIRSTAN podepsali a vydali memorandum o spolupráci, v němž vyloučili sestavení vlády s jiným subjektem, čímž ze hry vyřadili hnutí ANO i SPD.

Ve Sněmovně chce Babiš ale zůstat i za předpokladu, že by hnutí ANO šlo do opozice. Oznámil to na sociálních sítích v tradičním nedělním Čau lidi. Před volbami přitom prohlásil, že pokud by nastala tato situace, z politiky by odešel.

Povolební situaci měl premiér řešit ve středu s prezidentem, v pondělí odpoledne ale pro idnes.cz potvrdil, že se schůze ruší. Důvodem je vážný zdravotní stav hlavy státu. Od schůzky z prezidentem zatím ustoupil i lídr SPOLU Petr Fiala, který v rozhovoru pro Radiožurnál prozradil, že žádost podá až ve chvíli, kdy se Zemanův stav zlepší.

Související obsah

SPOLU a PIRSTAN začnou v následujících dnech jednat o programu budoucí vlády, obsazení jednotlivých ministerstev přijde na řadu až později. Výsledky voleb obě koalice překvapily. Zatímco SPOLU získalo přes 70 mandátů a dosáhlo tak nečekaně dobrého výsledku, výrazné zklamání prožili Piráti, kteří obdrželi pouze čtyři mandáty, a to na úkor Starostů. Ti jich díky preferenčním hlasům získali přes 30. 

​Předseda STAN Vít Rakušan se ale vyjádřil, že s Piráty ve vládě počítá a chce pro ně víc než jedno ministerstvo. "Pokračujeme za ve společných jednáních. Slíbili jsme to. Tedy se připravujeme a diskutujeme nad tím, jak co nejlépe prosazovat náš program. A to lze jedině společnou vládní účastí," dodal Rakušan.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz