Domácí

Exšéf pražské záchranky: Převoz prezidenta Zemana byl neprofesionální

Bývalý šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz nesouhlasí se způsobem, jakým byl v neděli prezident Miloš Zeman převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Podle jeho vyjádření na twitteru byla prezidentovi poskytnuta otřesná péče a lékař záchranné služby by za to měl problém. Redakci TN.cz pak řekl, že celá situace okolo převozu prezidenta byla zvládnuta neprofesionálně. Podle mluvčí ÚVN byl transport prezidenta adekvátní k jeho zdravotnímu stavu.

Bývalý šéf pražské záchranky a někdejší senátor za ODS Zdeněk Schwarz se v neděli na twitteru vyjádřil k převozu prezidenta Miloše Zemana do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Podle něj mělo dojít k několika pochybením. "Záběry přivezeného prezidenta ukazují, jak otřesná péče mu byla poskytnuta. Za to by lékař ZZS měl problém," napsal Schwarz.

Schwarz na žádost komentujících na twitteru upřesnil, proč podle něj byla hlavě státu poskytnuta otřesná péče. "Pan prezident na záběrech vypadá, že je v bezvědomí. Nemá masku s kyslíkem, není monitorován. Vypadá jako pacient v terminálním stavu, vypadá jako pacient, který musí být na přístrojích uspán, intubován a na umělé plicní ventilaci. Minimum je zajištění žilního vstupu a infuze," vyjádřil se Schwarz, který byl šéfem pražské záchranné služby 15 let.

Související obsah

Někdejší ředitel pražské záchranky zpochybnil některé teorie, podle kterých mohl prezident dostat uklidňující léky. "Proč by měl dostat uklidňující lék? Psychiatrický pacient asi není, agresivní nebo neklidný nejspíše nebyl," napsal Schwarz. Redakci TN.cz poté řekl, že je možné, že prezident při převozu spal. "Je to možné, že spal, i tak mu ta hlava padala. Prostě to celé bylo špatně," zhodnotil převoz exšéf pražské záchranky.

Podle Schwarze byla celá situace okolo převozu prezidenta neprofesionální. "Bohužel se Hrad k jeho zdravotnímu stavu nevyjádřil, takže nevíme, proč byl v takovém stavu. Bylo to celé neprofesionální. Tají jeho zdravotní stav a nejsou schopni zajistit jeho bezpečnost a jaksi jeho intimitu. To přece šlo zařídit tak, aby to nikdo neviděl a nenatočil a vyhnat ty lidi. Všechno bylo špatně. Přece jenom je to člověk a má nějaká svoje práva," uzavřel Schwarz.

Ústřední vojenská nemocnice pochybení při převozu odmítla. "Transport pana prezidenta byl připraven a zajištěn adekvátně k jeho zdravotnímu stavu," napsala redakci mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Související obsah

Prezident Miloše Zeman byl nečekaně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v neděli po plánované schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ošetřující lékař hlavy státu Miroslav Zavoral v neděli odpoledne vystoupil na krátké tiskové konferenci a oznámil, že Zeman byl hospitalizován na jeho doporučení. Důvodem byly komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění. Nemohl však říci žádné další podrobnosti, protože k tomu nemá prezidentův souhlas.

Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí dopoledne řekla, že stav Miloše Zemana je nyní stabilizovaný. "Mohu potvrdit, že pan prezident je ve stabilizovaném stavu," potvrdila redakci TN.cz. Další podrobnosti k Zemanově hospitalizaci neposkytla.

Více informací zatím nezveřejnil ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, pouze požádal novináře o citlivý přístup. "Zdvořile si dovoluji požádat, zejména politiky a novináře, o citlivý přístup k hospitalizaci pana prezidenta. Každý můžeme onemocnět, pak má být na prvním místě lidskost, přání brzkého uzdravení. K tomu nás vede víra i svědomí," napsal Ovčáček v neděli na twitter.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz