Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Kroužkovací masakr. Piráti se zřejmě do vlády dostanou, mají ale jen 4 poslance

Piráti po letošních volbách zažili šok, ze kterého se budou dlouho vzpamatovávat. Po ztrátě 18 mandátů ve Sněmovně to ve straně vře a někteří členové dokonce volají po odstoupení Ivana Bartoše z pozice lídra strany.

Pyrrhovo vítězství. Po volbách v koalici se STAN sice Piráti zřejmě budou ve vládě, ale získali jen čtyři poslanecká křesla. "Hnutí STAN je specifické, že se skládá z těch lokálních osobností, z těch starostů, to některé voliče potom mohlo pohnout k tomu, že zakroužkovali spíš STAN," objasnil politolog Jakub Stauber.

Před volbami si přitom Piráti mysleli i na post premiéra a jejich předseda Ivan Bartoš třeba říkal, že by se ani jako ministerský předseda nevzdal svých dredů. "Je to prostě věc, na kterou jsem v tuto chvíli zvyklý, jestli ty dredy budu mít za dva tři roky, nikdo neví. Někdy to je bolestné," popsal Bartoš.

Související obsah

​Teď ho chce část Pirátů odvolat. Na jejich fóru se o tom už hlasuje v anketě. Právě otevřenost vnitrostranického fóra může podle odborníků Pirátům škodit.

Ivan Bartoš rezignoval na post šéfa strany už v roce 2014 po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu. Předsedou byl tehdy zvolen Lukáš Černohorský, který stranu vedl následující dva roky. "Ivan Bartoš je ten, který dokázal vytáhnout stranu nahoru, který je dokázal proslavit," okomentoval politolog Lukáš Jelínek.

Podle odborníků může za neúspěch Pirátů ve sněmovních volbách jednak kroužkování, které vytáhlo kandidáty STAN, ale i to, že jako lídři koalice vystupovali Bartoš i Rakušan. A také antikampaň namířená proti Pirátům.

​Vedení Pirátů teď chce volební výsledky analyzovat, v pondělí už se sešlo i předsednictvo. "Pro mě je zcela zásadní analýza té situace, proč tak nastala, jaké byly faktické chyby. Zda jsme těm voličům vysvětlili to, jakým způsobem fungují ty kroužky," přednesl Bartoš. O případných změnách ve straně se prý bude rozhodovat na lednovém celostátním fóru.

Sněmovní volby okomentoval ve vysílání TV Nova i politolog Jan Herzmann, podívejte se na rozhovor:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz