Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Chystá se nová vláda. Podívejte se, kdo by mohl usednout v čele resortů

Velkou otázkou je, jak si obě koalice, tedy SPOLU a PIRSTAN, rozdělí ministerské posty. Zatím se zdá, že ministry by se mohli stát i dva ze čtyř Pirátů, kteří usednou ve Sněmovně.

O tom, koho chtějí lidé ve Sněmovně, je rozhodnuto. Kdo v ní bude mít většinu, je jasné. Teď je otázkou to, kdo usedne do křesel ministrů. Nikdo z pěti stran sdružených ve dvou koalicích nezpochybňuje, že premiérem by se měl stát Petr Fiala (ODS).

"My se nejprve budeme věnovat programovým otázkám, a pak se budeme zabývat tím, kdo bude ta jednotlivá ministerstva řídit," vysvětlil Fiala.

"Budou se těžko hledat kandidáti stran, a ještě hůře se bude dohadovat mezi pěti stranami na tom, kdo nakonec bude kterou tu stranu reprezentovat ve vládě," myslí si politický analytik Lukáš Jelínek.

Související obsah

Největší boj se dá prý očekávat o ministerstva financí, vnitra a zahraničí. Šéf STAN Vít Rakušan by mohl jít na ministerstvo vnitra nebo školství. Tam by mohl zamířit i Martin Baxa z ODS, který je i kandidátem na vedení resortu kultury.

Šéfem diplomacie by mohl být lidovec Ondřej Benešík nebo bývalý český velvyslanec v Kuvajtu a exprimátor Hradce Králové Martin Dvořák (STAN).

"V případě občanských demokratů se dá tušit, že budou chtít pro sebe křeslo ministra financí, protože to bude v tom nadcházejícím období klíčové a v rámci ODS už se dlouho jako kandidát na ministra financí prezentuje Zbyněk Stanjura," doplnil Jelínek.

Nejzásadnějším resortem v posledních dvou letech bylo ministerstvo zdravotnictví. To by podle spekulací odborníků mohli chtít obsadit zástupci ODS nebo TOP 09. Horkým kandidátem je poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

"Nebudu komentovat konkrétnější kroky, které mají nastat," nechala se slyšet předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ivan Bartoš (Piráti) by podle odborníků mohl po Kláře Dostálové (za ANO) zdědit ministerstvo pro místní rozvoj. "Já jsem vedl teď čtyři roky Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Uvidíme, kam se posunou ty debaty," sdělil Bartoš.

Jeho stranická kolegyně Olga Richterová je prý kvalifikovanou kandidátkou na ministryni práce a sociálních věcí. Tam by prý mohla zamířit i Markéta Pekarová Adamová.

"Jenom není úplně jisté, jestli budou natolik vlivnou stranou, aby mohli chtít tady tento významný post pro sebe. A hodně se mluví o tom, že možným kandidátem na ministra spravedlnosti by mohl být Jakub Michálek (Piráti)," uzavřel Jelínek.

Související obsah

Na ministerstvo obrany už si dlouho brousí zuby Jana Černochová (ODS), ale může tam jít i lidovec Jan Bartošek, na ministerstvo zemědělství by se prý mohl chtít vrátit předseda lidovců Marian Jurečka nebo Petr Bendl (ODS). Dopravu by podle odborníků mohl řídit třeba exministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) nebo Martin Půta ze STAN.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz